Kategorie archivu: Literatura

Nenechte si ujít – rozhodně stojí za přečtení


Před několika dny se ve veřejném prostoru objevilo několik článků, které stojí za to si přečíst.

 

Bangladéš – poštovní historie a provoz


Místo: Indický subkontinent. Čas: počátek 70. let 20. století


 

Licenční čísla v českých výplatních otiscích


V příspěvcích o českých výplatních otiscích za rok 2015 jsem zvolil další do jisté míry netradiční pohled na sběratelství výplatních otisků, i když tento přístup je v literatuře doposud zásadně nezmíněný. Tento pohled se opírá o licenční čísla, která se v denních razítcích výplatních strojů soukromých uživatelů objevují od roku 1999 (schválena byla ke dni 1.10.1998). Podotýkám, že stále zůstáváme ve světě specializovaného sbírání založeném na identifikaci ne již „zrakové“ či „studijně pohledové“, ale buď jen identifikaci „podle přidělených licenčních čísel“ anebo v kombinaci obou způsobů. V některých případech se domnívám, že v některých případech může nastat překvapení, ale většina výplatních otisků a jejich soustavy (výrobci výplatních strojů) se dají takto určit, což je oproti minulým letům dost velký pokrok. Stručně řečeno: směrnice o přidělení licenčních čísel byla a je velkou pomocí.

 

Požadavek na spolupráci


Obrátil se na nás s níže uvedeným požadavkem pan Rudolf Coufal z Hostivice, který hledá kontakt na sběratele.


Dobrý den,

dovoluji si Vás oslovit ohledně navázání kontaktu a  případné možnosti získání filatelistického materiálu. Dlouhodobě (cca 10let) se zabývám  vybudováním exponátu a následné možnosti napsat odbornou příručku(snad i monografii) ohledně „Revolučních přetisků“ z roku 1918-1919 (ČSR I). Jedná se mi především o tyto přetisky. Pražský přetisk I a II, Skalický přetisk a Žilinský přetisk. Za kontakt na sběratele, který vlastní výše uvedený (hodnotný) materiál a byl by ochoten tento materiál prodat, či alespoň umožnit jeho prostudování, bych byl velmi vděčen.

S pozdravem a s nadějí získání kontaktů
Ing.Rudolf Coufal – tel. 602 343 917
mail: rudolfcoufal@seznam.cz


 

Literatura na Slovensku


 

Pozvánka na křest knihy Renáty Fučíkové


 

Šumavou za poštovní historií


„Jsem dítě těchto hor, syn tohoto lidu, prožil jsem v jeho středu krásné, zlaté mládí, spolu s ním jsem se radoval i trpěl, znal tlukot jeho srdce a tep přírody, a ta, i když drsná a nehostinná, mi přece jen byla milující matkou, která je nám tím dražší, čím je chudší.“

Karel Klostermann o Šumavě


 

Informace SČF – 3/2015


Vyšlo třetí číslo „Informací SČF“ roku 2015.

V papírové podobě je naleznete jako přílohu v listopadovém čísle časopisu Filatelie. Pokud máte zájem si toto číslo přečíst již nyní, elektronicky (PDF), stačí kliknout na níže uvedený odkaz. Naleznete zde všechna vydaná čísla „Informací SČF“ od roku 2011.

Aktuální číslo ve formátu PDF naleznete zde.


Přehled všech „Informací SČF“ naleznete zde.


scf


 

Vyšel Věstník MCP s příběhem firmy dr. F. Zátka


Dne 29. října 2015 vyšlo další číslo Věstníku Muzea cenných papíru (MCP) s obsáhlým článkem o firmě dr. F. Zátka z pera Rudolfa Píši. Název je více jak příznačný: „70 let o chlebu a vodě“. Našim čtenářům přibližuji skutečnost, že v březnovém čísle letošního roku vyšel článek o B. Jarolímkovi, který má k některým specializovaným oborům ve filatelii zejména k výplatním otiskům velmi blízko. I další čísla Věstníku mohou odborně sběratele poučit. Na internetových stránkách MCP lze stáhnout i starší čísla Věstníků.

 

Monografie wolfovek ze Šumavy


Minulý týden vydalo nakladatelství Petr Prášil – BARON z Hostivic knihu pohlednic Šumavy pod názvem „ŠUMAVA na pohlednicích ateliéru WOLF – Der Böhmerwald auf den Ansichtskarten des Ateliers WOLF“. Autorem této reprezentativní a pozoruhodné publikace, je známý sběratel pohlednic ze Šumavy Martin Leiš, který se odhodlal zveřejnit větší část své sbírky po více jak desetiletém intenzivním sbírání starých pohlednic této oblasti. Jak autor píše v úvodu: „… rozhodl jsem se vydat tuto knihu pohlednic z produkce českokrumlovského ateliéru Wolf jako malou náhradu za neuskutečněný projekt Muzea pohlednic, které mělo být umístěno v kopii volarského domu ve Starém Srní…“. Uveřejněné pohlednice mapují časové období let 1899 do 1943, kdy pohlednice zažily svůj rozmach.