DRON – nový prostředek poštovní přepravy


Dron je definován jako letoun, který nemá na palubě lidskou posádku a je ovládaný dálkově (definice z roku 2014). Dělí se na dvě skupiny:

  1. dálkově řízený letadlový systém – RPAS (Remotely Piloted Aviation System). Tento dron je pilotován ze vzdáleného stanoviště.

  2. bezobslužný letadlový systém. Tento dron není řízen obsluhou ze vzdáleného stanoviště, ale jeho činnost je automatická, řízená počítačem podle předem vypracovaného programu. Tyto drony jsou určeny pro civilní účely.

„Civilní drony“ z druhé skupiny jsou zamýšleny např. pro dopravu poštovních zásilek nebo jiné účely (kontrolní činnosti ropných platforem v moři, železniční infrastruktury, přehrad a hrází, rozvodných sítí, produktovodů, pro kontrolu živelných pohrom a následných záchranných prací, v zemědělství apod.). „Civilní drony“ mají obrovsky nadčasový potenciál pro plnění četných úkolů v těžko dostupných terénech a v obtížných podmínkách nebezpečných pro lidskou obsluhu. V současnosti se vyvíjejí „mikrodrony“ zamýšlené pro detekční činnost (únik plynů, chemikálií apod.). Dron je hledaný i ve filmovém a fotografickém průmyslu (photoshooting) nebo v mediální sféře. V poslední době přitahuje i pozornost modelářů. Může hlídat i stáda zvířat. Veřejnost zaznamenává spíše dron v souvislosti s vojenským použitím. Zde je použití zcela viditelné a úspěšné. Tyto drony patří spíše do první uvedené skupiny.


Drony byly komerčně zakázány od roku 2007.
Americký federální soud však tento zákaz dne 7.3.2014 zrušil.
Od této chvíle nastal velký rozvoj dronů.


DRON_01I lingvisticky je dron zajímavý. V češtině je možno pro množné číslo použít dva tvary – životný a neživotný – droni anebo drony. Pravděpodobný vznik tohoto slova se odvodil od anglického slova „drone“, což znamená v předkladu „bzučení, bzukot, hukot“ s druhým významem: „trubec, zahaleč, parazit“. Slovesný tvar má význam „bzučet (včely) anebo hučet (stroje)“. Jedná se tedy o slangový výraz jehož nositel patří do skupiny bezpilotních letadel tzv. UAV (Unnamed Aerial Vehicles).

Název se stále hledá – drony mají i další názvy: paketkopter, balíkokopter (drony užívané při přepravě zásilek) či trikoptéra, kvadrokoptéra, hexakoptéra, octocoptéra (oktokoptéra) apod. (podle druhu konstrukce, počtu vrtulí) či podle názvu modelu a použití. Používá se i jednoduché slovo „koptéra“.


Dron a poštovní přeprava


Vraťme se však poštovní přepravě pomocí dronů, která již několik let je dost intenzivně zkoušena a i v současnosti je ve stádiu zkušebního provozu v různých částech zeměkoule. První zprávy pronikly na veřejnost již počátkem roku 2014 a jejich četnost sílí. Na veřejném internetu je už řada adres, kde se můžeme dozvědět více a dokonce může shlédnout provoz dronů.

DRON_02Na začátku byli holubi. Pak to byli koně, objevily se kočáry, s rozvojem techniky se začaly používat kola, automobily, motocykly, letadla aj. Nyní tu máme „pošťáka drona“. Kdo má zájem na využití dronů? V prvé řadě to jsou zásilkové internetové obchody (Amazon, Alibaba, Google) ale i další dopravující potraviny (pivovar Lakemaid) nebo dopravci pošty (DHL, SwissPost, Deutsche Post aj.). K ověřovacím a zkušebním letům dochází v různých částech světa – Indii, Singapuru, Emirátech (UAE, zejména v Dubaji), Švýcarsku, Německu, Finsku a Austrálii.

V poštovní sféře jsou nejdál Spojené arabské emiráty – ty chtějí zahájit provoz již příští rok, Deutsche Post, ta už v některých oblastech poštu pomocí dronů doručuje (Bavorsko) a SwissPost, která opatrně sděluje, že chce poštu doručovat do pěti let. K tomu ji inspiroval Amazon. Bílé kvadrokoptéry má již vyvinuty. Jsou uzpůsobeny pro zasunutí žluté krabičky, kam se vkládá obsah (zásilky, balíčky). Drony jsou odlehčené, zásilky se vkládají o maximální hmotnosti 1 kg. Zatím mohou zásilky doručit do vzdálenosti až 10 km (baterie větší vzdálenost nevydrží). Zkušební provoz zatím zajišťuje SwissPost s Swiss WorldCargo (letecká nákladní divize letecké společnosti Swiss). Výrobcem dronů je americká firma Matternet.


Budoucnost a otázky


Drony ještě před několika roky připomínaly Star Wars a filmy podobného ražení, nyní se sen stává skutečností.

Vynořuje se řada otázek:

  1. Je dron novým fenoménem v poštovním provozu?

  2. Uspěje?

  3. Nebude příliš drahý?

  4. Jedná se o marketing či realitu?

  5. Kdy přijde levný a běžný provoz?

  6. Nevrátíme se k dosud používaným dopravním prostředkům při poštovní přepravě?

  7. Není dron jen hračkou v rukou modelářů a vojáků?.


Vyvstává i otázka – přinese dron i sběratelskou radost podobnou zásilkám přepravených vzduchem? Třeba se dočkáme i obálky s razítkem: „přepraveno dronem“. Kdož ví?

Těžko říci, ale jedno je jisté: v 70. letech, kdy se začalo mluvit o internetu jako o fenoménu v přenosu zpráv, vzbuzovalo to úsměv na tváři. Dnes je situace úplně jiná. Internet je součástí našeho života více, než si uvědomujeme.

Zdroje informací a ilustrací:

  1. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEMO_14_259

  2. http://www.uav.estranky.cz

  3. www.droni.cz

  4. www.echo24.cz

  5. diit.cz

  6. cdr.cz

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar