Muzeum cenných papírů, nadační fond v Praze


MUZEUM_CENYCH_PAPIRUModerní komunikační a zpracovatelské technologie (zejména internet a digitalizace textů a obrázků), které nás provázejí již několik let, umožnily nemožné, často postupy z říše snů. Informace v řádu nepředstavitelných velikostí obdržely prostor pro své zavěšení v prostoru, které připomíná klasická muzea. V internetovém prostoru již několik let působí několik zajímavých muzeí, které se buď přímo či podpůrně dotýkají předmětů filatelistických specializovaných oborů a poštovní historie. Několik muzeí jsme již na našich stránkách popsali a jako sběratelé s nimi udržujeme čilý a úzký styk.

V uplynulých měsících se v reakci na můj článek o firmě B. Jarolímek Praha obsahující přímé výzvy a dotazy ohledně této firmy ozval pan Rudolf Píša, předseda správní rady Muzea cenných papírů, nadačního fondu v Praze a doplnil článek řadou faktů.

Jen připomínám, že zmíněná firma měla úzký vztah k jednomu důležitému specializovanému oboru ve filatelii – výplatnímu otiskářství. Tato firma se velkou měrou zasloužila o uvedení výplatních strojů (Francotyp) společně s tehdejší poštovní správou ČSR ve 20. letech minulého století do poštovního provozu (1926). Pan Rudolf Píša nám řadu neznámých problémů spojených s touto firmou osvětlil a přislíbil vrátit se v jednom čísle svých Věstníků na internetových stránkách Muzea, které reprezentuje, a popsat podrobněji činnost a fakta o této firmě. Je více než pravděpodobné, že Muzeum cenných papírů může být cenné i při doplnění řady skutečností u jiných sběratelských specializovaných oborů, i když ne přímo.

Muzeum cenných papírů, nadační fond bylo zapsáno do nadačního rejstříku 21.7.2008. Muzeum mělo však svého předchůdce i před tímto datem. Již v roce 1998 bylaMCP_nadacni_fond založena Dokumentační akciová společnost, jejíž činností bylo kromě tisku cenin i jejich dokumentace a evidence. Výsledkem této činnosti bylo založení divize Muzeum cenných papírů od 1.7.2000. Tato divize založila poté zmíněné Muzeum (MCP).

V rámci MCP bylo zřízeno v roce 2008 celkem 42 sbírkových fondů. Toto je první cíl zřízeného Muzea.

Přehled fondů lze najít  zde.

Fondy jsou označeny písmeny od A až do AQ. Najdeme v nich cenné papíry (např. akcie) se sídlem na území Československa (respektive zaniklých státních celků na jeho území, které zde dříve existovaly), ale i v Evropě a na světě, originály loterií, losy, šeky pohlednice a fotografie různých subjektů (bank, pojišťoven, firem, továren, průmyslu, obchodu), členské a podílní knížky, pojistky a pojistné smlouvy, firemní hlavičkové papíry, cenné papíry, plastové P1570700-Fkarty, různé druhy dalších cenin, pasy, cestovní doklady a jiné osobní doklady, reklamní účtenky a různé grafické tisky aj. Vše buď v originálech či elektronické podobě. Všechny tyto artefakty mohou vysvětlit řadu údajů a historicko-politických souvislostí, se kterými se sběratelP1180520-1 specializovaných oborů setkává a které mohou být sběratelům při tvorbě individuálních sbírek a exponátů nápomocné. V roce 2008 tyto fondy obsahovaly okolo 40.000 položek a dnes má muzeum ve svých sbírkách přes 75.000 exponátů.

Druhým cílem expozice je mapování ekonomiky a politiky spojených s vývojem cenných papíru zejména na našem území. Toto dává zajímavý pohled na vývoj v naší zemi v porovnání s okolními, ale i vzdálenějšími zeměmi.

Jedním z dalších cílů je představení historie podnikání, jednotlivých podniků a přiblížení cenných papírů široké veřejnosti mezi než patří též významná filatelistická sběratelská entita. Jak uvádí Věstník MCP: „Cílem je rovněž ukázat lidskou stránku jednotlivých příběhů vzniku velkých podniků …“.

Sbírky postihují několik státních útvarů, zejména pak:

  • Rakouské císařství do roku 1867 včetně zemí Uherské koruny, pokud byl podnik na území budoucího Československa,

  • Rakousko – Uhersko 1867 – 1918,

  • Slovenská republika z let 1939 – 1945.


Sbírky obsahují pochopitelně i další sbírky a exponáty z dalších i nedávných let.

Podrobný popis a jakýsi návod na hledání a práci se sbírkami jsou uvedeny  zde.

MCP vítá též zaplnění mezer v popisech či opravu chyb respektive doplnění jakéhokoliv exponátu.


MCP již v průběhu několika minulých let vydalo řadu zajímavých věstníků zveřejněných na stránkách MCP.

Jsem rád, že náhoda tomu chtěla a propojila nás s touto institucí, která vyvíjí velmi záslužnou činnost a těším se na budoucí spolupráci s MCP, kterému přeji plný úspěch, a další úspěchy. Pevně věřím, že členům a příznivcům našeho filatelistického klubu, ale i dalším zájemcům o specializované obory budou výsledky MCP prospěšné.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar