Tag Archives: I. světová válka

„Pošta za velké války“ – muzeum v Litoměřicích


OBLASTNI_MUZEUM_LITOMERICEMnozí z vás máte jistě v paměti výstavu „Pošta za velké války. Píšu Vám z fronty …“, která proběhla v minulém roce v Poštovním muzeu v Praze. Nyní se tato výstava přesouvá do oblastního muzea v Litoměřicích.

Vernisáž výstavy se uskuteční 3.2.2015 od 17 hod., výstava potrvá do 29.3.2015.


 

Literatura o polních poštách Velké války


Velká válka kromě lidských hrůz a rozvratu světa na úrovni rodin, skupin obyvatelstva a států přinesla miliony celistvostí přímých účastníků poštovního provozu, které se díky internetu staly běžně dohledatelnými na různých soukromých, ale i profesionálních serverech. Poskytují možnost seznámit se s dobou a lidskými osudy před sto lety.

 

Přehled akcí projektu „Velká válka 1914-1918“


V rámci projektu „Velká válka“ bude po celé republice počínaje dubnem 2014 pořádáno velké množství akcí,VELKA_VALKA výstav, přednášek a mnoho dalšího. Přinášíme vám ucelený přehled, řazený podle data konání jednotlivých akcí. Na odborné přednášce z 34. cyklu přednášek, která se koná dne 3.dubna 2014, bude tento přehled k dispozici v dostatečném množství v papírově podobě.

[stextbox id=“info“]Všechny příspěvky, které se týkají I. světové války naleznete v levém sloupci nabídkového menu, kde je text „RUBRIKY“. Kliknutím na černou šipku – Vybrat rubriku – se otevře seznam, kde si vyberete požadovanou rubriku, nejen I. světovou válku, ale i další. Zobrazí se vám všechny příspěvky, řazené od nejmladšího, které se vybraného tématu týkají.[/stextbox]


 

Velká válka a specializované obory


Motto:

Každá celistvost vzniká v poštovním provozu a dokladuje nejen úkony pošty na předmětech lidské komunikace, které se časem přetaví v předmět zájmu sběratele specializovaných oborů, ale zachycuje i lidské osudy . . .


 

Velká válka – 1914-1918


Hovořit či psát o tom, kdy začala a kdy skončila I. světová válka je jako nosit dříví do lesa. Tato data máme uložená v paměti již ze školních lavic. Od začátku roku 2014 jsme na našich webových stránkách začali informovat o připravovaných akcích prestižních muzeí a dalších institucí, které chystají u příležitosti 100 let od vypuknutí I. světové války (1914) řadu významných akcí a výstav. Přinášíme vám další podrobnosti.


 

Portál EUROPEANA


Minulý týden (na konci ledna 2014) byl v Berlíně v budově Staatsbiliothek (projekt byl koordinován touto knihovnou) zaLOGO_EUROPEANA přítomnosti představitelů Evropské digitální knihovny Europeana (paní Jill Cousins aj.), německé vlády (pan Günther Winands aj.) a dalších organizátorů, hostů a zájemců slavnostně obnoven portál EUROPEANA 1914 – 1918 (www.europeana.eu), k jehož vzniku a současné podobě přispělo 21 institucí z Evropy, USA, Austrálie a Nového Zélandu. Jedná se o nesmírně ambiciozní a úspěšný projekt, kde v současnosti po letech usilovné a namáhavé práce mnoha lidí, umožňuje vidět na svém portálu 400.000 dokumentů vlastněných institucemi z Velké války, 90000 osobních dokumentů individuálních majitelů, 660 hodin původního filmového materiálu a přečíst si 7000 osobních příběhů účastníků tohoto období. Poštovní historici na tomto dalším zdroji mohou brouzdat mezi artefakty Velké války, zejména polní pošty z let 1914 – 1918 (zveřejněny jsou i rubové strany feldpostek) a vidět dobové fotografie a vyhlášky či prohlášení. Zájemci se mohou rovnou při kliknutí na europeana-collections dostat na konkrétní doklady. Přístupů je více. Na internetu lze vysledovat též cestu, jak se projekt rodil. Finančně se na projektu podílela i Evropská unie.

 

LEGIOVLAK od září na českých a slovenských kolejích


Počínaje zářím 2014 vyjede na české a slovenské železniční koleje replika legionářského vlaku a bude k vidění na kolejích obou států šest let do roku 2020, kdy si připomeneme sto let od odjezdu posledního legionáře z Ruska. Vyplývá to alespoň z předběžné informace zveřejněné na portálu NATOAKTUAL. Tento vlak známý z období bojů na Transsibiřské magistrále má připomenout slávu československých legionářů.

 

Internetové muzeum Franze Josefa I.


Navštivte První internetové MUSEUM císaře Franze Josefa I., Wilhelma II. a první světové války.

Od roku 2012 mají zájemci o Rakousko-Uherskou monarchii unikátní možnost navštívit První internetové museum na adrese www.franz-josef.cz.V současné době díky kulatému výročí Velké války asi nejzajímavější jsou polní pošty na adrese www.franz-josef.cz/polni-posta.html. Doposud tuto zajímavou a rozsáhlou výstavu navštívilo celkem 181492 návštěvníků (jen tento týden, který ještě není u konce, jich bylo 716).

 

Česká muzea připravují výstavy k Velké válce


U příležitosti stého výročí vypuknutí 1. světové války v roce 1914 připravují česká špičková muzea výstavy a doprovodné akce, z nichž mnohé se dotknou poštovní historie této historické události. Rozhodně by neměly uniknout pozornosti zájemcům o sběratelství specializovaných oborů a o historické skutečnosti této události.

 

Poštovnictví v Technickém muzeu ve Vídni


Od založení Technického muzea ve Vídni (Technisches Museum Wien mit Österreichischer Mediathek v Mariahilferstrasse 212, A-1140 Wien, www.technischesmuseum.at) letos v červnu uplyne 105 let. Dne 20.června 1909 položil císař František Josef I. základní kámen této významné rakouské instituce, jejímž jádrem jsou osobní sbírky Habsburků. O deset let později byla zpřístupněna veřejnosti.

 
Příležitostné razítko - Vlakem na Oseckou pouť - 20. - 21.8.2022
This is default text for notification bar