Tag Archives: Poštovní historie

Poštovní historie na Pražském hradě


 

Poštovní minigalerie – Poštovní knížky 1864-1918 – Pavel Hauzner (6.11.2019)


 

Otevření Pošty Partner v Dolních Měcholupech


Již v dubnu roku 2018, přesněji 4. dubna 2018, byla v Dolních Měcholupech otevřena první pobočka České pošty v Praze – Pošta Partner. Pobočka v Dolních Měcholupech má nové poštovní směrovací číslo 111 01. Pošta má také k dispozici datumové obrázkové razítko se znakem Dolních Měcholup.

K příležitosti otevření Pošty Partner byla vydána obrázková pohlednice s kresbou ilustrátorky Galiny Miklínové. Motivem se stal znak Dolních Měcholup, na kterém z otevřených oken věží létají dopisy. Razítko je možné stále získat na přepážce stejně jako pohlednice.

 

Pošty zmizelé z map (2. část)


Autor touto cestou předkládá všem zájemcům o poštovní historii dokumenty a informace o poštách a poštovnách, které již nelze nikde reálně spatřit, neboť spolu svými obcemi doslova zmizely z povrchu zemského.

 

Pošty zmizelé z map (1. část)


Autor touto cestou předkládá všem zájemcům o poštovní historii dokumenty a informace o poštách a poštovnách, které již nelze nikde reálně spatřit, neboť spolu svými obcemi doslova zmizely z povrchu zemského.

 

Poštovní směrovací čísla podle okresů


Poštovní směrovací čísla jsou u nás součástí poštovního provozu již od počátku roku 1973, tedy skoro plných 44 let, za tu dobu jsme si na ně zcela zvykli a staly se samozřejmou součástí nejen názvů samotných pošt, ale i logickou pomůckou při třídění, přepravě i doručování zásilek. A staly se postupně i samozřejmou součástí zájmu filatelistů, zejména sběratelů specializovaných oborů.

 

Čísla v názvech pošt


 

Bangladéš – poštovní historie a provoz


Místo: Indický subkontinent. Čas: počátek 70. let 20. století


 

Šumavou za poštovní historií


„Jsem dítě těchto hor, syn tohoto lidu, prožil jsem v jeho středu krásné, zlaté mládí, spolu s ním jsem se radoval i trpěl, znal tlukot jeho srdce a tep přírody, a ta, i když drsná a nehostinná, mi přece jen byla milující matkou, která je nám tím dražší, čím je chudší.“

Karel Klostermann o Šumavě


 

Prázdninové vzpomínky z cest za poštovní historií (3)


V září minulého roku jsem se na našich stránkách začal dělit s našimi čtenáři o dojmy z cest do ciziny hlavně a výlučně za poštovní historií. Ve dvou příspěvcích doplněných bohatým fotografickým materiálem jsem přiblížil zájemcům blízké Rakousko (oblast Wachau). Rok se překulil a stojíme před krásným obdobím velkých prázdnin a časem letních dovolených. Proč si nepřipomenout hezká místa a zastavit se v čase, který tak věrně a zajímavě přibližuje poštovní historie někdy i svou přítomností. Prázdninový čas vysloveně k podobným zastavením vybízí … Navíc se odpoutáme od zásobníků, lup a pinzet, odborné literatury, abychom se k nim zase po několika týdnech vrátili.


 
Dnes (tedy 20.1.2022) je emisní den
This is default text for notification bar