112. výstavka v budově Hlavní pošty Praha 1 – 6.3.2019


Ve středu 6.3.2019 se v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou) konala 112. výstavka přípravy tisku vydávaných poštovních známek, kterou uspořádalo samostatné oddělení známkové tvorby České pošty, s.p. Jednalo se o tři v ten den vydané příležitostné poštovní známky, a to „Les Království“, „Suverénní řád maltézských rytířů“ a „České vynálezy: Kostkový cukr“. Na výstavce jsme si mohli prohlédnout výtvarné návrhy uvedených známek, u emise „Les Království“ též návrhy kupónů a vnější strany známkového sešitku, dále pak u všech emisí tiskové archy s imprimatur. Pokud se jedná o současně vydané obálky prvního dne (FDC), tak kromě výtvarných návrhů byly vystaveny též rytecké rozkresby, rytecké destičky, otisky rytin, nátisky s imprimatur a finální produkty. Rovněž jsme mohli vidět návrhy razítek FDC.

Představení nových poštovních známek za přítomnosti autorů a pozvaných hostů zahájil vedoucí samostatného oddělení známkové tvorby České pošty Ing. Břetislav Janík. K emisi „Les Království“ promluvili autor výtvarných návrhů Adolf Absolon a autor liniové kresby a rytec FDC Martin Srb. Zajímavé souvislosti vydání poštovní známky „Suverénní řád maltézských rytířů“ uvedl nejprve Ing. Břetislav Janík a o historii a působení řádu pak pohovořil vzácný host Karel Eduard hrabě Paar, emeritní velkopřevor Českého velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů, kterého na akci doprovázel jeho tajemník p. Michael Rainey. Svým příspěvkem též vystoupil PhDr. Marek Vařeka, odborný pracovník Masarykova muzea v Hodoníně, který navrhl vydání této známky Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, které je vydavatelem našich poštovních známek. K podání návrhu jej inspiroval PaedDr. Josef Šolc, bývalý ředitel Masarykova muzea v Hodoníně, člen předsednictva Svazu českých filatelistů, z.s., a šéfredaktor zpravodaje Informace SČF. O práci na výtvarném návrhu pak hovořil Karel Zeman, k němuž se připojil rytec FDC Jaroslav Tvrdoň.

O inspiraci k provedení návrhu na známku „České vynálezy: Kostkový cukr“ hovořil autor Jiří Slíva a o spolupráci s ním rytec FDC Bohumil Šneider. K práci Poštovní tiskárny cenin Praha na přípravě tisku vydaných známek a o součinnosti s autory návrhů a rytci se u každé emise vyjádřil p. Martin Sochůrek. Dobrou spolupráci tiskárny s Českou poštou pak ocenil i p. Martin Holý, pracovník samostatného oddělení známkové tvorby.

Na připojených fotografiích je zachycena jednak výstavka (snímky jsou pořizovány přes skla bývalé prodejny), dále pak vlastní zahájení výstavky s přítomnými autory a hosty a dále pak velmi populární autogramiáda. Fotoreportáž pro nás pořídil Ing. Tomáš Chudoba.


Zahájení

Les Království

Suverénní řád maltézských rytířů

České vynálezy: Kostkový cukr

Autogramiáda


Kdy bude 113. výstavka odboru známkové tvorby České pošty?

Na další výstavku se můžete těšit 3. dubna 2019:

  • 100. výročí zahájení vydávání československé měny


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..