122. výstavka známkové tvorby České pošty, s.p. – 27.11.2019


Stěžejní exponáty 122. výstavky samostatného oddělení známkové tvorby České pošty, s.p., která se konala ve středu 27.11.2019 v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy pražské „hlavní pošty“ Praha 1, představovaly přípravu tisku poslední emise tohoto roku „Umělecká díla na známkách: Ladislav Šaloun“, která vznikla za spolupráce s Galerií Středočeského kraje, p.o., v Kutné Hoře (GASK). Námětem známky v nominální hodnotě 39 Kč (ve čtyřblocích), vytištěné pětibarevným ofsetem v Poštovní tiskárně cenin Praha a.s. s využitím fotografie Ota Palána, je plastika Ladislava Šalouna ze sbírek GASK „Dotek osudu II“ (1933). Námětem digitálního tisku na současně vydávané FDC je dílo Jana Konůpka „Kontemplace“ (1929) opět ze sbírek GASK, také dle fotografie Ota Palána. Grafickou úpravu FDC, vč. návrhu razítka zpracoval Petr Foltera.

Výstavku zahájil Ing. Břetislav Janík, vedoucí samostatného oddělení známkové tvorby České pošty, s.p., který přivítal zástupce GASK a Středočeského kraje, kterými byli paní Jana Šorfová, ředitelka Galerie Středočeského kraje, p.o. (GASK), paní Adriana Primusová, kurátorka GASK, Bc. Petra Bartušková, vedoucí PR a marketingu GASK, a dále Ing. Zdeněk Štefek, předseda Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje, a Mgr. Kateřina Pešatová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje. Dále přivítal manažera tisku Poštovní tiskárny cenin Praha a.s. p. Martina Sochůrka a zástupce ministerstva průmyslu a obchodu Ing. Jiřího Řeholu a Mgr. Olgu Batulkovou, představil kolegy ze svého oddělení a přivítal všechny návštěvníky výstavky.

Na výstavce jsme si mohli prohlédnout výtvarné návrhy k tisku uvedené známky i k úpravě FDC, vč. návrhu razítka, dále pak tiskový arch a nátisk FDC s imprimatur, jakož i finální FDC. Jako ukázka předchozí spolupráce s Galerií Středočeského kraje byla vystavena ve čtyřbloku známka emise „Umělecká díla na známkách – Jaroslav Vožniak (1933 – 2005)“ z roku 2011, která je ryteckým přepisem díla Jaroslava Vožniaka „Milenci“ (1965) ze sbírek téže galerie.


Zahájení

Ladislav Šaloun

Jaroslav Vožniak

Vlastní známky


Další část výstavky byla věnována tisku vlastních známek, vydaných v poslední době, s ukázkami tiskových archů s imprimatur. Na vystavených arších bylo možno posoudit k tisku použité barvy a u jedné emise, resp. sešitku zvláštní úpravu značek tzv. sudoku (u každé známky).

Fotografie exponátů pořídil Ing. Tomáš Chudoba, amatérské fotografie ze zahájení výstavky pořídil Ing. Pravoslav Kukačka.

Autor příspěvku: Ing. Pravoslav Kukačka


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Boží Dar - od 1.12.2023 - pošta Partner 362 62 Boží Dar
This is default text for notification bar