126. výstavka známkové tvorby České pošty, s.p. – 26.2.2020


Exponáty 126. výstavky samostatného oddělení známkové tvorby České pošty, s.p., která se konala ve středu 26.2.2020 v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy pražské “hlavní pošty” Praha 1, představovaly přípravu a tisk tří emisí toho dne vydaných poštovních známek, a to „Velikonoce“ (autorka výtvarného návrhu emise: Ladislava Pechová), „Vladimír Suchánek – Barevné litografie (Pokušení)“ (autor návrhů známky a kuponů: Vladimír Suchánek) a „100 let od vzniku ústavního soudnictví“ (autor výtvarného návrhu známky a FDC: Jan Kavan).

Výstavku zahájil Ing. Břetislav Janík, vedoucí samostatného oddělení známkové tvorby České pošty, s.p., který přivítal autory dnes vydávaných emisí paní Ladislavu Pechovou, p. Vladimíra Suchánka a p. Jana Kavana. Dále přivítal manažera tisku Poštovní tiskárny cenin Praha a.s. p. Martina Sochůrka a zástupce ministerstva průmyslu a obchodu Mgr. Olgu Batulkovou a Ing. Jiřího Řeholu, představil kolegy ze svého oddělení a přivítal všechny návštěvníky výstavky. V další části představení nových emisí pak vystupoval p. Martin Holý, který vždy pohovořil o výběru námětů pro tyto poštovní známky a o další práci s autory i s tiskárnou.

Autorka Ladislava Pechová, jejíž poštovní známka „Velikonoce“ je její první prací pro Českou poštu, pohovořila nejen o svém přístupu k zadanému námětu, ale i o své další tvorbě, kterou tvoří převážně ilustrace knih pro děti.

Břetislav Janík i Martin Holý pak hovořili s Vladimírem Suchánkem o jeho dlouholeté grafické tvorbě a o výběru námětů pro vydávaný devítiblok s 12 kupony. Ke skutečnosti, že se jedná o první devítiblok se známkami s písmenem „B“, kdy na část nákladu lze na kupony dotiskovat náměty podle přání zákazníků pak pohovořila paní Michaela Petrusová.

Jan Kavan poté hovořil o svém přístupu k námětu známky k výročí ústavního soudnictví, kdy pomocí zachycení architektonických detailů brněnské budovy Ústavního soudu vyjádřil vztahy mezi pojmy „soudnictví“, „demokracie“ a „právní stát“. K tisku jednotlivých emisí technikou plnobarevného ofsetu v Poštovní tiskárně cenin Praha promluvil p. Martin Sochůrek. Na výstavce jsme si mohli prohlédnout výtvarné návrhy k tisku vydaných známek, tiskové archy (nátisky) s imprimatur i podklady k vydání jedné FDC (exponáty jsou zachyceny v připojené fotogalerii).

Fotoreportáž z výstavy – představení nových známek a autogramiády pořídil Ing. Tomáš Chudoba.

Autor textu příspěvku: Ing. Pravoslav Kukačka


Zahájení

Velikonoce

Vladimír Suchánek – Barevné litografie (Pokušení)

100 let od vzniku ústavního soudnictví

Autogramiáda


Kdy bude 127. výstavka odboru známkové tvorby České pošty?

Na další výstavku se můžete těšit 11. března 2020

  • Hrad Kašperk

  • Josef Gočár a architektura Hradce Králové

  • Zpěvní ptáci v našem okolí: Pěnkavovití a Sýkorovití


 

One Response to 126. výstavka známkové tvorby České pošty, s.p. – 26.2.2020

  1. 126. výstavka napsal:

    Tak si představuji komentář k uvedeným fotografiím. Děkuji za realizaci.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Autogramiáda akademického malíře Pavla Sivka - 2. 2. 2023
This is default text for notification bar