20 let od prvního křtu české poštovní známky ve Žďáru nad Sázavou (29.6.1996)


Dnes je tomu právě dvacet let od chvil, kdy ve Žďáru nad Sázavou proběhl křest poštovní známky „Zelená hora“ nominální hodnoty 8 Kč, vydané 26.6.1996 (viz obrázek osmibloku) v rámci emisní řady Krásy naší vlasti. Tato poštovní známka autorů akad. malířky Evy Haškové a rytce Martina Srba zobrazuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, který byl koncem roku 1994 zařazen do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kliknutím na obrázky si je můžete pohodlně prohlédnout

FDC_ZELENA_HORA_1996 OSMIBLOK_ZELENA_HORA_1996 FDC_ZELENA_HORA_1996_01

Organizace historicky prvního křtu české poštovní známky se ujal Klub filatelistů 06-10 Žďár nad Sázavou za součinnosti s Okresním úřadem ve Žďáře nad Sázavou, Českou poštou – Obvodem Žďár nad Sázavou a Společností Cisterciana Sarencis. Tato akce nebyla jen úzkou filatelistickou záležitostí, ale byla významnou kulturní a společenskou událostí přesahující rámec klubu a města.

Ždárský klub filatelistů při této příležitosti vydal pamětní list s vylepenou známkou a s podpisy autorů, zvláštní obálku FDC s přítiskem jednoho z návrhů akad. mal. Evy Haškové a dopisnici s přítiskem. Kromě toho nechal opatřit obálky FDC vydané Českou poštou řádkovým přítiskem k této události (viz sken této výjimečné FDC s podpisy autorů známky). Průběh příprav a vlastního křtu, včetně textu slavnostního projevu paní Pavly Domesové, je zachycen v nultém čísle klubového Zpravodaje z prosince 1996 (viz sken prvních pěti stránek Zpravodaje).

Kliknutím na obrázky si můžete text pohodlně přečíst

V následujících dvaceti letech jsme byli svědky dalších křtů, inaugurací či uvedení dalších našich poštovních známek. Všechny tyto akce se zapisují do historie české filatelie a jejich organizátoři si zasluhují naše velké uznání.

Autoři: Jiří Koukal a Pravoslav Kukačka

Poznámka

Zájemci o kompletní sken nultého čísla Zpravodaje KF 06-10 Žďár nad Sázavou si o něj mohou napsat adresu Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha: kf0015@centrum.cz


 

One Response to 20 let od prvního křtu české poštovní známky ve Žďáru nad Sázavou (29.6.1996)

 1. Pravoslav Kukačka napsal:

  Jistě není bez zajímavosti a bez souvislostí s popisovaným prvním křtem české poštovní známky, konaným v roce 1996, že žďárskému klubu filatelistů byl v roce 2000 jako prvnímu českému klubu udělen „FEPA Certificate of Appreciation“ Federací evropských filatelistických asociací. Toto ocenění je udělováno filatelistickým asociacím nebo klubům za mimořádné aktivity k propagaci filatelie na regionální nebo místní úrovni.

  Související odkazy (doporučuji):
  http://fepanews.com/fepaaward
  http://fepanews.com/fepacertificate/
  https://www.kf0015.cz/?p=32607

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

20.5.2022 - Světový den včel - modrý výplatní otisk - pošta Praha 1
This is default text for notification bar