Budova horské pošty v Arose


Reprezentativní poštovní budovy nenajdeme jen ve velkých městech i důležitých centrech různých zemí. Kdo by žil v této představě, velmi by se mýlil. Výstavné objekty najdeme i v menších místech. Jedním z takových příkladů je i budova horské pošty v Arose (kanton Graubüden), známém švýcarském zimovisku ve 40.letech minulého století.

Začátkem 40.let minulého století přestala budov staré pošty v Innerarose vyhovovat, a proto zodpovědné orgány v roce 1946 rozhodly postavit novou poštu v centru města. Poštovní správa dostala rozhodnutí postavit objekt na místě provizorní zástavby na Curlingplatzu u hlavní silnice (Poststrasse) a blízko nádraží. Projektem byl pověřen Georg Brunhold. Návrh byl přijat nejen odbornou veřejností, ale i laickou. Novostavba se tak líbila, že je ji možno spatřit do dneška jako miniaturu ve „Swiss miniature“ (Švýcarské miniatury) v Melide. Po kladném rozhodnutí postavit novou poštu, Generální ředitelství pošt se rozhodlo stavbu finančně nepodporovat, dokud bude stará pošta v provozu. Řada zainteresovaných institucí a skupin okamžitě začala s veřejnými finančními sbírkami. Výstavbu nové pošty provázelo delší stavební řízení, k němuž dali souhlas majitelé okolních parcel a objektů.

K uzavření staré pošty v Arosa-Dorf došlo dne 6.11.1948 v 17:00 hodin s výjimkou telegrafní a telefonní služby, která skončila později a to dne 7.11.1948 ve 21:30 hodin. K 1.12.1948 byl objekt staré pošty nabídnut k pronájmu. Jedna historie skončila.

Nová budova pošty slouží dodnes v nezměněné podobě (viz fotografie). Přízemní prostory slouží veřejnosti, přepážkové služby jsou plně využívány. Před několika lety zmizely od vchodu do budovy automaty na prodej automatových známek tak, jako v celém Švýcarsku. Místo nich najdeme poštovní schránku a peněžní automat.

Obrázek modelu pošty je převzat ze zdroje: https://www.swissminiatur.ch

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Autogramiáda akademického malíře Pavla Sivka - 2. 2. 2023
This is default text for notification bar