Černý otisk opět na scéně


Po změnách v roce 1989 jsem se domníval, že do propadliště dějin odejdou i problémy spojené s použitím černých a jiných nepovolených barev a nedostatkem povolené červené barvy při provozu výplatních strojů v našem poštovnictví. Nestalo se tak.

Přítel Josef Padrta mne vyvedl z omylu a předložil mi výplatní otisk uživatele VFP & M (tiskárenské a mailingové služby) Praha 4 s datem 10.5.1996 v černé barvě. Tento a další otisk z jeho sbírky v červené barvě s datem 8.9.1994 připojuji k doplnění této informace. Pan Padrtovi děkuji za upozornění a zaslání předloh. Každopádně se jedná o velmi ojedinělý výskyt otisku v černé barvě v novém období českého výplatního otisku. Obě barvy byly použity ve stejném výplatním stroji Francotyp-Postalia bez licenčního čísla (v letech použití licenční povinnost ještě neplatila a na místě pro licenci v dolním mezikruží denního razítka otisku jsou tři hvězdičky).

O důvodu použití černé barvy můžeme jen spekulovat. Že by se jednalo o momentální nedostatek předepsané červené barvy anebo k použití černé razítkovací  barvy došlo omylem? Snad se důvod někdy dozvíme.

Před léty jsme občas byli zvyklí na více podobných případů. Při provozu komerčních, ale i poštovních výplatních strojů máme několik výskytů otisků v černé, fialové a dalších barvách s různými odstíny. Vyskytly se pestrobarvené kombinace několika barev v jednom otisku a různé odstíny červené barvy (vše, jen ne jasně červená). Nález Josefa Padrty nám naznačuje, že i v době bezproblémového dostatku předepsaných barev – červené a nověji i modré – se mohou vyskytnout i případy připomínající starou dobu, i když ojediněle.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

One Response to Černý otisk opět na scéně

  1. Ivan Leiš napsal:

    Když jsem připravoval informaci o nálezu černého otisku uživatele VFPM Josefa Padrty pro náš web, ani jsem netušil, že tato zajímavost vzbudí pozornost sběratelů a objeví se další skutečnosti. Kolega Jiří Neumann zaslal dva otisky s daty 15. 3. 1994 a 30. 8. 1994, oba v barvě červené. Druhý z předložených otisků je datován o několik později po použití černého otisku. Sběratele upozorňuji dále na výměnu štočků označení oprávněného uživatele – otisk s datem 30. 8.1994 má změnu zejména ve spodní části (zmizela řada dopisů pod nápisem,byla doplněna adresa uživatele a zůstal jen jeden telefon).Takže další zajímavost. Dodávám data z roku 1994 z mé sbírky: 14. 1. 1994 a 11. 3. 1994. Otisky mají „v sobě dopisy“ a jsou v barvě červené. Vzhledem k tomu, že výplatní stroj používá mailingová společnost, otisků se vyskytuje mnohem více. S pomocí sběratelské veřejnosti možná dáme dohromady rozmezí, kdy otisk byl černý. Někdo ze sběratelů zjistí snad i příčinu krátkodobé změny barvy. Jiřímu Neumannovi děkuji za zaslání otisků ze sbírky.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

18.5.2022 - nová emise známek
This is default text for notification bar