Doba se mění a výplatní otisky též


V minulých dnech jsem byl osloven řadou sběratelů s dotazy, které se týkají letos schválených a v poštovním provozu zavedených výplatních otisků modré barvy. Otázky a nejasnosti se týkají těchto okruhů:


A. NÁZEV ČLENSKÉ ZEMĚ PŮVODU


Sběratelé si všimli, že poprvé v otisku chybí název státu, na jehož území výplatní stroj vyplácí zásilky. Je nahrazen názvem Česká pošta (společně s jeho znakem – poštovní trubkou). Tak je to i v jiných státech, kde se tyto moderní digitální stroje používají.

Světová poštovní unie na toto téma v Řádu listovních zásilek schváleném v Bernu 11.listopadu 2008 říká:

Článek RL 115Podstatné znaky poštovních zásilek, výplatních znaků nebo výplatních otisků
Bod 2. Otisky výplatních strojů, Podbod 2.1:

„Určení provozovatelé mohou sami používat nebo dovolit používání výplatních strojů vyznačujících na zásilkách údaje o členské zemi původu a hodnotě výplatného ….“

Z toho plyne, že může být na místě u výplatného buď název státu či údaj o dozorující instituci ve vztahu ke členské zemi. Údaj „Česká pošta“ je dostačující. Navíc se jedná o státní instituci zastupující stát.


B. BARVA OTISKU


Světová poštovní unie od roku 1920 respektive od roku 1924 (po svých kongresech v Madridu a Stockholmu) určila striktně jedinou barvu – jasně červenou. Tím sjednotila barvu (předtím se používaly různé barvy v různých státech, které navazovaly na barevné odlišení poštovních známek podle hodnot – viz např. výplatní otisky USA).

Světová poštovní unie od tohoto nařízení v případě digitálních otisků částečně ustoupila a v Řádu listovních zásilek schváleném v Bernu 11.listopadu 2008 konstatuje na toto téma:

Článek RL 115Podstatné znaky poštovních známek, výplatních znaků a výplatních otisků
Bod 2. Otisky výplatních strojů, podbod 2.1:

„Otisky výplatních strojů musejí být v zásadě jasně červené barvy. Určení provozovatelé mohou nicméně povolit otisky výplatních strojů jiných barev. Otisky reklamních razítek používaných s výplatními stroji mohou být rovněž jiné než červené barvy.“

Děje se tak pravděpodobně na doporučení výrobců, neboť ve státech, kde se tyto stroje používají, jsou otisky modré. A to pro všechny druhy zásilek (nejen pro novinové zásilky, tak jako tomu bylo v minulosti např. u nás za Protektorátu Čechy a Morava či krátce po válkou u otisků s „motýlkem“). Přítel Roberto di Casola z Lugana mi sdělil, že postupně s výměnou výplatních strojů ve Švýcarsku se „přestává červenat“ a „začíná se modrat“. Jeho nový katalog výplatních otisků je toho důkazem. Co by tomu řekl pan Heiner Dürst z Rüschlikonu u Curychu, velký švýcarský sběratel výplatních otisků, který se tohoto vývoje bohužel již nedožil.


C. GRAFICKÉ ZOBRAZENÍ VÝPLATNÍHO RAZÍTKA OTISKU


Byli jsme zvyklí, že údaje o státu a údaje o výplatném byly graficky ohraničeny obdélníkem anebo i jinými tvary (u nás např. motýlkem, i když dr O. Růžička z Ministerstva pošt a telegrafů v roce 1926 nazval tento tvar „větrnou růžicí“ odnášející zásilky na všechny směry.

Řád listovních zásilek tento problém neřeší a nechává to na výrobci výplatního stroje a příslušné poštovní správě. Jen v podbodu 2.3 stejného bodu doplňuje, že:

„Údaje členské země a místa původu musejí být v latince a mohou být případně doplněny týmiž údaji v jiném písmu…“.


D. MATRIX


Poslední otázka sběratelů se týká matrixu. Jedná se o technickou a nutnou součást otisku, proto do této problematiky v Ŕádu listovních zásilek nějak zásadně nemluví. SPU tyto znaky akceptuje a povoluje. V podbodě 3.2 se zmiňuje jen o umístění znaků elektronické pošty na obálkách a říká:

„Jestliže výplatní otisk obsahuje údaje zakódované v dvojrozměrném symbolu nebo se na tomto typu údajů zakládá, musí tento symbol odpovídat normě SPU S28“.

Dodatkem k matrixu si řekněme, co (Data)matrix (2-D) v zásadě obsahuje: poštovné, PSČ původu, místo určení, druh odesílané zásilky, váhu, potvrzující/sledovací identifikační čísla. Někteří výrobci dávají do tohoto znaku i další údaje z říše tzv. IntelliLink technologie: potvrzení dodání, podpis potvrzené, certifikovanou poštu, stvrzenku elektronické návratky. Do tohoto znaku se někdy dostávají i váhové údaje a údaje o tvaru zásilky sloužící lehce k automatické kalkulace správného poštovného. Současným nejvyspělejším systémům se říká IBI (Information Based Indicia – Údaje založené na informacích).

Další systémy vyplácení jsou výplatní otisky založené na použití internetu a tisknoucí i poštovní známky, o nich jsme v našich článcích na těchto stránkách informovali.Tyto případy se u nás zatím nevyskytují na rozdíl od okolních států (zejména Německo). Zde jde již o třetí generaci výplatních strojů. Je vidět, že žijeme v převratné době vynálezů a nezvyklých technických postupů. Elektronizace a digitalizace úplně mění zavedené postupy. Doba se mění a výplatní otisky též. A nejen výplatní otisky, ale i jiné znaky poštovní přepravy a dopravy.

A nakonec se měníme i my… A ani se tomu nedivíme.

Autor: Ivan Leiš


Další příspěvky, které se týkají modrého otisku


 

3 Responses to Doba se mění a výplatní otisky též

 1. Dušek Stanislav napsal:

  Děkuji za tento článek. Do dnešní doby jsem učil své mládežníky, že OVS se pozná podle červené barvy. Ve středu mám poslední kroužek v tomto roce. Myslel jsem, že bude jen vánoční nálada. Nebude! Díky tomuto článku bude napřed probrána zásadní změna v barvě OVS i ostatní náležitosti!
  Pěkné Vánoce!

   
 2. Ivan Leiš napsal:

  Dobrý večer, pane Dušku,

  díky za vaši reakci na můj článek ohledně oficiálně uznaných a skutečně již používaných v poštovním provozu modrých otisků i v českém provozu.

  Jedná se o první české modré otisky, i když poštovní provoz od roku 1926 modré otisky již poznal. Bylo to ve formě esejí (uvažovalo se o zavedení modrých otisků na novinové zásilky) za Československa – nebylo scháleno poštovní správou. Další modré otisky byly již oficiálně schváleny, ale jen pro novinové zásilky – jednak na v období Protektorátu Č+M, jednak několik let po válce v letech 1945-1948. Říkalo se, že vydrží do výměny výplatního razítka z „motýlku“ na „zoubkovaný obdélník“. No, nestalo se tak. Registruji i modré otisky s výplatním otiskem ve varu „zoubkovaného obdélníku“.

  Jak to bude s „modráním“ výplatního otisku u nás, to teprve uvidíme, Zatím se dopisy s výplatními otisky spíše červenají. Tak je to i v mnoha zemích. Je zejména střední Evropa se modrá. Příkladem je Německo, kde modrou barvu mají i rané digitální otisky. Zatím s klidným svědomím můžete svým mládežníkům říkat, že otisky jsou červené, až na výjimky, a to v zásadě, jak uvádí UPU. Výjimek je však stále více.

  Pozor, i ty modré, mají několik barevných variant – např. označení uživatele je v barvě červené, zbytek modrý, nebo půl otisku je červená, půl je modrá. I náš otisk Magistrátu hl. m. Prahy při pozorném pohledu je „složen“ ze dvou odstínů modrých barev.

  Svým mladým můžete dokumentovat široký svět výplatních otisků, například na barvách.

  Přeji hodně radosti nad sbíráním otisků a nad předáváním svých znalostí další generaci.

  I ode mne přání pohodových vánoc a šťastného nového roku 2015.

  Ivan Leiš

   
 3. Dušek Stanislav napsal:

  Děkuji za vyčerpávající informace a přeji v novém roce hodně zdraví a mnoho úspěchů na poli filatelie!

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..