I maličkosti přinášejí sběrateli radost


Sběratelova radost je bez hranic. I maličkosti ze současné pošty mu přinášejí radost. Chtělo by se dodat: a to nejen v době dovolených a prázdnin …

Zajímavá celistvost č. 1:

Dne 9.6.2015 byla v pojišťovně UNIQA Brno oražena doporučená zásilka výplatním otiskem v hodnotě Kč 24.70. Na tom není nic divného. Zásilka však pravděpodobně byla podána až druhý den tj. 10.6.2015. Pošta dle svých pravidel by nemusela zásilku s tímto rozporem uznat a přijmout k odeslání. Proto poštovní oddělení pojišťovny vytisklo „nulový“ otisk s jiným datem a přelepilo jím původní otisk (s výjimkou hodnoty) .

001a

Zajímavá celistvost č. 2:

Tato celistvost je na první pohled nezajímavá, běžná. Odesilatel obou je GE Money Bank Praha 4, celistvost z 5.7.2015, byla odeslána z Ostravy (na tuto skutečnost jsem upozornil v komentáři za touto informací, doposud ji nikdo nevysvětlil, je v rozporu se pravidly České pošty). Celistvost z dneška je už podle pravidel – odesilatelem je GE Money Bank Praha 4, výplatní otisk modré barvy má domicil pošty Praha 4, vše v pořádku. Proč však nastala tato skutečnost?

001c

002a001bTato celistvost je zajímavá ještě jednou věcí, a to svou reverzní stranou. Vyplatí se získanou celistvost prozkoumat na averzu i reverzu. Už jsem se domníval, že PSČ jsou od svého zavedené roku 1973 zažita, opak je pravdou. Odesilatel neuvedl PSČ adresáta, a proto pošta vylepila z dřívějška známou nálepku (zde již v moderním samolepícím provedení) o rozměrech 12 x 10 mm s nápisem:

 

Oznamte laskavě/odesilateli svoji správnou/adresu s údajem/poštovního směrovacího čísla./Pomůžete tím urychlit/dopravu zásilek.

Doplněno denním razítkem 142 02 PRAHA 411. Barva upozornění modrá. Hezké zjištění – nálepky existují a používají se. A to jsem se domníval, že jsou již PSČ vžita a nálepky nemají opodstatnění… Hezká celistvost, nemyslíte?

Věřím, že podobné radosti nad přírůstky sbírky jako já zažíváte i vy.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská výstava poštovních známek LIBEREC 2022 - aktuality
This is default text for notification bar