Ivan Strnad – jak jej neznáte


Mé povolání mě přivádí na různá místa a k různým lidem, z nichž někteří jsou veřejně známí. Jedním z nich byl i akademický malíř, grafik, milovník žen a hračička, pan Ivan Strnad. ČlověkATELIER_LOGO který se věnoval mnoha oborům – mimo jiné navrhoval známky, bankovky, akcie aj. Bohužel v době, kdy jsem ho poznal byl již těžce nemocen a proto jsem s ním nemohl hovořit o jeho velké lásce – známkách.

Pan Strnad se narodil dne 3.4.1926, jako mladší ze dvojčat (bratr Jiří), byl třikrát ženat a měl jednu dceru a dva syny. Pan Strnad absolvoval UMPRUM a v roce 1960 se stal odborným asistentem a posléze docentem tamtéž. Tolik z jeho životopisu.

Díky pochopení paní Strnadové a s jejím souhlasem a za pomocí jejích synů jsem se pokusil připravit malý průřez jeho tvorbou. Tato ukázka nemá za úkol vyčerpávající detailní pohled na tvorbu pana Strnada, ale drobné připomenutí jeho díla, ze kterého je širší veřejnosti známá především známková tvorba.

Kromě známek se podíváme na ukázky jeho grafik, dopisnic, FDC. Z jiného soudku jsou prostorové kompozice vytvořené z papíru, několik z nich je zde vystaveno. Pár fotografií zachycuje pana Strnada při práci a jako bonus jsou zde návrhy akcií.

Za zapůjčení ukázek tvorby pana Strnada a možnost jejich ofocení děkuji paní Strnadové, jejím synům a přátelům.

Známky tuzemsko

Známky zahraniční

Dopisnice

Akcie

FDC

3D prostor

Ateliér

Ostatní

Autor: Jirka Maier


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
OLYMPSPORT – nový zpravodaj – 1/2014

Česká asociace pro olympijskou a sportovní filatelii vydala nový zpravodaj číslo 1/2014.  

Filatelistický život našeho klubu v letech 1943/44

Téměř rok uplynul od oslav 70 let existence našeho klubu. Jaký byl filatelistický život jeho členů ve válečných letech 1943/1944? V prosinci...

Košický kraj očima sběratele výplatních otisků II

Navazuji na příspěvek z 23.12.2013. Zde byl k dispozici jednorámový exponát "Košický kraj očima sběratele výplatních otisků". Nyní vám přináším...

Zavřít