Klubová minivýstavka k 75. výročí založení klubu


Součástí vzpomínkových oslav u příležitosti 75. výročí založení Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů KF 00-15 Praha bylo i zahájení klubové minivýstavky vernisáží dne 3. května 2018. Laskavostí nadace ŽIVOT 90 nám byl poskytnut výstavní prostor ve dvou vitrínách u vchodu do domu Portus na dobu od 3. května do 28. června 2018.

První vitrína přibližuje návštěvníkům této instituce expozici pod názvem „Co sbíráme“. Jsou to kromě poštovních známek a celin různé poštovně historické artefakty různého druhu z poštovní historie a poštovní současností ze sbírky Ivana Leiše. První část ukazuje „sůl a pepř“ specializovaného sběratelství – celistvosti s razítky různých dob. Předznámkové dopisy a těch, které byly zaslány po zavedení poštovních známek v poštovním provozu. Druhá část zachycuje již další dobu 19. a 20. století, kdy se stal poštovní provoz bohatší na úkony a předměty poštovně historického zájmu pestřejší pro sběratele. Divákovi jsou předloženy celistvosti různého druhu (nejen dopisy, ale i poštovní poukázky apod.) opatřené různými nálepkami, poznámkami poštovních manipulantů či dalšími výplatními znaky jakými jsou rozšířené výplatní otisky atd. Kurátor nezapomněl ani na celiny, na propagační a příležitostná razítka a na celistvosti dokumentující i smutná období našich dějin – jako např. na poštu našich občanů ze zajateckých a koncentračních táborů. Třetí část se již dotýká nejnovější moderní doby – konce 20. a začátku 21. století, kdy své místo v českém provozu našly vlastní známky anebo digitální výplatní otisky a jiné zajímavosti poštovní současnosti. Vystavené celistvosti jsou doplněny i dekorativními výplatními otisky a doporučenými nálepkami ze sbírky Ladislava Čecháka.

Druhá vitrína svůj prostor nabídla v prvé řadě členovi klubu Jiřímu Marko, který vystavil výběr listů ze svého exponátu „Aršík PRAGA 1938“ vystaveného v minulosti na několika výstavách. Na výstavních listech je dokumentována vystavovatele práce, která je výsledkem dlouholetého sběratelství a badatelství. Skromnou minivýstavku zakončují publicistická díla členů klubu z dob dávných i nedávných. Vzorek publikací se dotýká příležitostných a propagačních razítek autora a zakladatele našeho klubu Václava Nebeského, čestného člena KF 00-15 a čestného předsedy SČSF, pošt a R-nálepek našeho člena a známého publicisty Jiřího Kratochvíla a výplatních otisků včetně vzpomínkové literatury na jejich sběratele z pera současného předsedy našeho klubu Ivana Leiše. V popředí publikací je i pamětní brožura vydaná v nedávných dnech k 75. výročí KF 00-15. Minulost byla svědkem i vydání dalších knih a to včetně fotoknih obsahující výběr fotografií přítele klubu Tomáše Chudoby.

Tato výstavka je již v pořadí druhou minivýstavkou. První konala před pěti lety (v roce 2013) u příležitosti oslav 70. výročí založení našeho klubu (odkaz č. 1 a odkaz č. 2). Tehdy jsme vzpomněli na některé výstavy a klubové výstavky, které organizoval klub a vystavili vydanou literaturu členů klubu. Druhá vitrína patřila výtvarným pracím rytce Mildy Rejpala Bláhy, které byly doplněny pracovními nástroji tohoto významného rytce.


Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Boží Dar - od 1.12.2023 - pošta Partner 362 62 Boží Dar
This is default text for notification bar