Muzeum vlakové pošty


Skupina nadšenců v čele s Markem Tomkem a Petrem Študentem, bývalými pracovníky vlakové pošty, si pořídila poštovní vůz Postaa (ex F), který byl vyroben v roce 1949 v podniku TATRA, závod Kolín, a zřídila v něm Muzeum vlakové pošty. Domovskou stanicí vozu je železniční stanice Lednice na Moravě. Ve voze je původní zařízení a jsou předváděny originální předměty včetně razítek, plombovacích kleští, poštovních pytlů atd.

S vozem uskutečnili přátelé vlakových pošt v minulém roce několik jízd převážně lokálních (např. Lednice na Moravě – Břeclav). Majitelé vozu vlakové pošty mají pro rok 2014 plány velkorysé. Plánují v roce 15. výročí ukončení vlakových pošt v českých zemích tzv. spanilé jízdy po republice s tím, že zamýšlejí zřídit „pojízdnou“ poštovnu. V hledáčku mají i další renovaci tohoto vozu, kterou zpomaluje nedostatek financí.

Na veřejných internetových sítích jsou dva šoty o tomto vlaku a o průvodních akcích společně s ukázkou činnosti vlakové pošty. Autorem jednoho z nich je František Procházka (stopáž 4:41), název Muzeum vlakové pošty. Druhý natočila Česká televize a odvysílala na svých kanálech (ČT 1) pod názvem Pošta na kolejích – Historický poštovní kurs vlp – 149 Lednice na Moravě – Břeclav.

Nám sběratelům nezbývá než počkat na zmíněné spanilé jízdy této poštovní relikvie v rukou nadšenců a získat razítka zamýšlené poštovny. Držme jim palce při této záslužné činnosti, které nám nenechá zapomenout na jeden úsek poštovnictví, který nás provázel  od okamžiku zřízení vlakových pošt na našem území za Rakouského císařství (1850) mnoho desítek let až do zrušení před několika lety (v ČR 29.5.1999 a na Slovensku 1.6.1997).


Zmiňovaná videa si můžete prohlédnout zde.

Video č. 1 Video č. 2 Video č. 3

Těsně před Vánoci 2013 jsme vás informovali o časopise Vlaková pošta (vydání čísla 1/2014). Odkaz naleznete zde.


Přílohy k tomuto příspěvku dodali Ivan Leiš a Honza Všetečka.

Dopisy

PRAHA 025 razítko vlakové pošty 01 razítko vlakové pošty PRAHA_022_KONEC_VLAK_POSTA

Razítka

Kolín 2 Olomouc-Praha Praha 025-železnice Praha 023-pošta Olomouc 2-150let

Autor: Ivan Leiš


 

4 Responses to Muzeum vlakové pošty

 1. Marek Tomek napsal:

  Dobrý den, vážení přátelé. K těm podrobnostem ohledně spanilé jízdy republikou vám již nyní můžu prozradit, že vůz bude přístupný veřejnosti na 1. nástupišti brněnského hl.n. (bývalá poštovní kolej) od 17.5. do 30.6., v červenci nás najdete na plzeňském hlavním nádraží – přesný termín ještě zveřejníme a od 20.7. do 10.8 bude vůz součástí oslav Bezdružického parního léta. Takže těšíme se na vás. Další inforrmace najdete na webu vozu, případně na http://www.vlakova-posta.cz

   
  • webmaster napsal:

   Dobrý den pane Tomek,
   děkujeme za další doplňující informaci ohledně spanilé jízdy vozu vlakové pošty. Budeme termíny postupně připomínat na našich stránkách.
   S pozdravem
   Jiří Marko

    
   • Marek Tomek napsal:

    akcí se rýsuje víc, ale v této fázi je to zatím v jednání, nicméně myslíme si, že Výročí 15 let od ukončení provozu oslavíme důstojně.

     
 2. Marek Tomek napsal:

  Muzeum vlakové pošty není jen expozice – Muzeum vlakové pošty je i poštovní přeprava. Unikátní možnost nejen pro filatelisty. MUZEJNÍ POŠTA PŘEPRAVÍ VAŠI HISTORICKOU POŠTOVNÍ ZÁSILKU.
  Více informací na http://www.vlakova-posta.cz/muzeum/muzejni-posta/

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Den české filatelie v Poštovním muzeu v Praze - 14.12.2023 ( 9 - 17 hod. )
This is default text for notification bar