Národní poštovní muzeum ve Washingtonu (3)


Třetí zastavení mi přiblížilo poštovní schránky nejen z amerického území, ale i ze světa. Mají různé tvary, různé zbarvení, různé nápisy. Zajímaví svědci funkce pošty, která má za cíl: „spojit lidi, národy, rodiny.“

Velká sekce připomíná jednu z nejslavnějších kapitol americké poštovní historie – Pony Express. V této sekci se dozvíme prakticky vše o této krátké, ale za to významné a zajímavé historii. Založili ji pánové – špeditéři William Russell, Alexander Majors a William Waddell. Během tří měsíců měli nesnadný úkol – sehnat 400 poníků, vybudovat anebo zprovoznit 150 stanic s najmout staniční zaměstnance a hlavně schopné, silné a zkušené jezdce. V té době šlo o mnoho. Doprava zpráv, zejména ta rychlá, ovlivnila řadu událostí. V hale trojrozměrných exponátů si interaktivně osvěžíte své znalosti poštovní historie formou kvízů. Dozvíte se i to, že jedním z úkolů pony expressu byla doprava zpráv o volbách Abrahama Lincolna z roku 1860.

Postsecret, obdoba pozdějšího postcrossingu, je doplněna velkou sbírkou pohlednic.  Návštěvník uvidí i fotografie (i z občanské války a dalších konfliktů), může se zastavit v maloprodejně a v malé poště nazývané stanicí Národního poštovního muzea, poslat si svou poštu. Hala nazvaná Systémy při práci vás zavede do poštovního procesu. Dozvíte se, co se stane s dopisem od okamžiku jeho zaslání, a to v různých dobách. Najdeme tu i zmínku o americké potrubní poště (Amerika ji zná pod jménem pneumatická). Vznikla ve Filadelfii v roce 1893 a její činnost skončila v New Yorku v roce 1953. Pyšnily se jí i další americká města v tomto rozmezí (St. Louis, Boston a další). Zasílané kanystry pojmuly až 600 dopisů a kanystry „letěly“ potrubím rychlostí až 35 mílí za hodinu.

Na konci prohlídky se s vámi loučí Mr. ZIP (maskot zavádění amerických PSČ) a socha prvního Hlavního poštmistra Ameriky Bena (Benjamin Franklin).

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko – 100 let organizované filatelie na Klatovsku (3. - 8.10.2022)
This is default text for notification bar