Odpověď na hádanku č. 2


Už víte, co je to za nástroj?


Odpověď k naší hádance č. 2 ze dne 29.3.2014

Na obrázku je zobrazeno kladívkové razítko německé provenience. Razítko zasazené na konci rukověti, jakož i volně položená razítka na obrázku jsou příležitostná razítka použitá v Německu. Toto kladívkové razítko je v majetku Muzea pro komunikace v Berlíně. I u nás řada pošt dlouhá léta používala kladívková razítka jak v Čechách a na Slovensku, a to ještě nedávno (viz seznamy Karla Kuči). Je reálné, že se s nimi ještě na některých poštách setkáme. A jak se s nimi pracovalo? Ti, kteří jej používali na poštách, odpovídají: Jednoduše, tak, jako s kladívkem … .


2 Responses to Odpověď na hádanku č. 2

  1. holoubek napsal:

    Jedná se o t.zv. Kladívkové razítko. Připojené kousky jsou hlavice s textem razítka.setkal jsem se s ním kdysi při výstavě v Novém Městě nad Metují, kde nám přišel razítkovat příležitostným razítkem bývalý poštmistr. Odkud to už si nepamatuji.

     
  2. Jan Regula napsal:

    Tato hádanka dle mého názoru není až tak složitá. Ztotožňuji se s názorem pana Holoubka, že se jedná o Kladívkové razítko. Ještě v nedávné minulosti (a možná i nyní) se používalo např. na poště v Kyjove, Břeclavi a tuším i Třebíči.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Klubové odpoledne s přednáškou - 5.10.2023 - Novinové známky Československa 1918 – 1939
This is default text for notification bar