Otisk v otisku a celina v aršíku


Je chvályhodné, že subjekty zodpovědné za tvorbu ceninových artefaktů obohacují filatelii svými zajímavými pokusy poštovní známky, razítka či výplatní otisky. Když jsem v roce 1986 společně se Živnostenskou bankou k 60. výročí čs. výplatního otisku v poštovním provozu vytvořil „otisk z roku 1926 v otisku roku 1986“, tento počin přilákal řadu zájemců.

V současnosti o podobné pokusy není nouze. Badatelská společnost poštovních a firemních výplatních otisků z Německa vytvořila též otisk v otisku s původním štočkem „Francotyp in aller Welt“ na místě označení oprávněného uživatele výplatního stroje. Je vkomponován do štočku výplatního stroje Francotyp-Postalia (označení 3D) systému FRANKIT, který vyplácí zásilky zmíněné společnosti v modré barvě. (viz obr.).


Švýcarská poštovní zpráva vydala 6.9.2017 ke 150. výročí celinářské obálky „Tübli – Briefe“ (dopis s holubičkou) zajímavý aršík v hodnotě 85 rappů, kde vyobrazila čtyři hodnoty (5 hnědá, 10 červená, 25 zelená, 30 modrá) se zvýrazněním desítky v hlavním známkovém poli. Ta doplněná denním razítkem s datem 1.7.1867. Jedná se o zajímavý počin, který dokazuje, že poštovní historie může obohatit i současnou známkovou tvorbu. Autorem je Raphael Schenker.

Tyto dva zmíněné pokusy nejsou v současné době ojedinělé, což je dobře.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Autogramiáda akademického malíře Pavla Sivka - 2. 2. 2023
This is default text for notification bar