Pohled na současný poštovní provoz


Náš věrný přispěvatel Vladimír Vrbata mi v minulých dnech poslal set různých výplatních otisků a razítek ze současného poštovního provozu. I současnost, nejen historie je velmi zajímavá a často bývá opomíjena, což je velká škoda. Po letech se některé kusy těžko hledají. I když náš klub sleduje a sbírá zejména specializované obory hlavně poštovní historii, i poštovní současnost je hodna zaznamenání. Kouzlo „koše na odpadky“ (kolegové z Německa mu říkají “ koš na papíry – Papierkorb“) je nezměrná.

Dnes nám kolega Vrbata, kterému za zaslání ukázek ze sbírky, děkuji, předložil celou sadu otisků, z nichž některé jsou známé, některé překvapí či upoutají.

  • První otisk by se dal nazvat „obrácenými Kosmonosy“ – v poštovním otisku Postalia z roku 2006 je název pošty v denním razítku zasazen „vzhůru nohama“. Pamětníci si jistě vzpomenout na některé otisky ze 70. let minulého století, kdy došlo k podobnému úkazu.

  • Druhé dva otisky jsou kombinací výplatních otisků v modré barvě, které jsou přetištěny černými razítky. Můžeme se dohadovat proč. Nicméně první z nich belgický upoutá černým razítkem s nápisem „Collect and stamp“ (vyber – rozuměj poštovné – a orazítkuj). Druhá zajímavost je svým razítkem se stejným datem jako výplatní otisk zbytečná či nadbytečná. Nicméně tato problematika s použitím dalších kombinací vydá minimálně na jednorámový exponát.

  • U italských otisků existuje jedna zajímavost. Zachycujeme v poštovním provozu nejen tradiční červenou barvu, ale kromě modré i černou. Pravděpodobně má stejné „čtecí“ vlastnosti jako modrá. I další zajímavostí na obou otiscích jsou zajímavé hodně prostudování a zachycení.

PROVOZ_01 PROVOZ_02 PROVOZ_03

Autor: Ivan Leiš


 

One Response to Pohled na současný poštovní provoz

  1. Vrbata Vladimír napsal:

    Díky za zveřejnění výstižný komentář. Stále se musím učit.
    Vrbata

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Zpravodaj německých výplatních otiskářů BERICHT

V sousedním Německu vychází dlouhou řadu let zpravodaj Badatelské skupiny Poštovní a firemní výplatní otisky/Pracovní skupiny Svazu německých filatelistů -...

Poštovna Velkomoravské Mikulčice

Před necelým měsícem, ve čtvrtek 5.11.2015, se v Domě Portus uskutečnila přednáška PaedDr. Josefa Šolce - "Poštovna teoreticky i prakticky...

Rubrika – „Otázky a odpovědi“

Pokud brouzdáte po našich webových stránkách častěji, jistě jste již zaznamenali rubriku „Otázky a odpovědi“, která se nachází zhruba uprostřed...

Zavřít