Portál EUROPEANA


Minulý týden (na konci ledna 2014) byl v Berlíně v budově Staatsbiliothek (projekt byl koordinován touto knihovnou) zaLOGO_EUROPEANA přítomnosti představitelů Evropské digitální knihovny Europeana (paní Jill Cousins aj.), německé vlády (pan Günther Winands aj.) a dalších organizátorů, hostů a zájemců slavnostně obnoven portál EUROPEANA 1914 – 1918 (www.europeana.eu), k jehož vzniku a současné podobě přispělo 21 institucí z Evropy, USA, Austrálie a Nového Zélandu. Jedná se o nesmírně ambiciozní a úspěšný projekt, kde v současnosti po letech usilovné a namáhavé práce mnoha lidí, umožňuje vidět na svém portálu 400.000 dokumentů vlastněných institucemi z Velké války, 90000 osobních dokumentů individuálních majitelů, 660 hodin původního filmového materiálu a přečíst si 7000 osobních příběhů účastníků tohoto období. Poštovní historici na tomto dalším zdroji mohou brouzdat mezi artefakty Velké války, zejména polní pošty z let 1914 – 1918 (zveřejněny jsou i rubové strany feldpostek) a vidět dobové fotografie a vyhlášky či prohlášení. Zájemci se mohou rovnou při kliknutí na europeana-collections dostat na konkrétní doklady. Přístupů je více. Na internetu lze vysledovat též cestu, jak se projekt rodil. Finančně se na projektu podílela i Evropská unie.

V několika rubrikách lze procházet dopisy, deníky, fotografie, filmy 1. světové války (filmové týdeníky, hrané filmy, anti-válečné filmy a propagandistické šoty), oficiální dokumenty, pohlednice. Lze vidět předměty, číst vzpomínky, vidět propagandu válčících stran, projít si sekci válečných zajatců, život v zákopech a na různých frontách na zemi, ve vzduchu a na moři, v různých zemích.

Jak již bylo řečeno, zdroje byly v zásadě dva:

  1. oficiální (knihovny, archivy, filmové archivy včetně českého NFA)

  2. soukromý (velké množství dědiců artefaktů se rozhodlo a nechalo je zavěsit na tento portál s osobními vzpomínkami).

Každý jediný artefakt má popisky, které tvoří:

titul, příběh, jméno přispěvatele, časový úsek příběhu a vystaveného artefaktu, jazyk, klíčová slova, místo původu, stranu války, na které stál dotyčný a mapu s udáním místa, kde se příběh stal. Ne nadarmo je hlavním heslem „Nevyřčené příběhy a oficiální historie z 1. světové války“. Snad poprvé za sto let může veřejnost vidět memorabilie rodin z celé Evropy i mimo ni. Tak se doslova naplňuje heslo: „OBJEVIT – DOZVĚDĚT SE – ZKOUMAT – POUŽÍT – SDÍLET“.

Významným rysem projektu je i to, že se v jeden proud slilo několik projektů (jedním z nich je i projekt EFG 1914 – European Film Gateway 1914 a další) a fakt, že byl na většinu uveřejněných artefaktů uvolněn copyright (na práci se zveřejněnými podklady se ve velké většině dle vyjádření organizátorů nevztahují autorská práva).

Otevírací akt celé akce se uskutečnil pod heslem „Odemykání zdrojů“ a k zahajovací konferenci přispěly svým dílem i vedle berlínské Státní knihovny katedra dějin Humboldtovy university v Berlíně, Deutsches Filminstitut DIFeV, nadace Europeana a další instituce.

Zájemci o všeobecnou historii, ale i poštovní historii tohoto období mají další možnost zaplnit bílá místa ve svých vědomostech.

Autor: Ivan Leiš


MAPA_EVROPA_1914 FOTO_VALKA

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar