Poštovní budovy v Curychu


V evropských historických zemích, kde má poštovnictví svou dlouholetou tradici sahající hluboko do historie, je potěšením navštívit historické budovy. Své kouzlo mají však i moderní budovy. Jedním z takových měst je i město Curych, které je největším švýcarským městem ležícím v předhůří Alp u severního konce Curyšského jezera. Město je světovým bankovním střediskem, velkým dopravním uzlem a významným hospodářským a kulturním centrem Švýcarska a Evropy. I poštovnictví patří k významným odvětvím města, kantonu a celé země. Město založili Římané roku 15 př. n. l.

Poštovní budovy jsou výrazným svědkem poštovních služeb. v centru města jsou dva pozoruhodné objekty, které stále poštovní lsužby poskytují, i když i ve Śvýcarsku je znatelný trend pošt se posouvat z tradičních míst za zákazníky do obchodních center, letišť, nádraží, prostě tam, kde je život a velké množství zákazníků Nicméně v centru ,města nedaleko známé Bahnhofstrasse najdeme dva zajímavé objekty poštovních služeb.

Prvním objektem je starší budova na rohu ulic Kappelerstrasse a Fraumünsterstrasse, kde má své sídlo pošta 8022 Zürich 22. Přepážky a prodejny v této budově splňují naši představu o klasice 19. a 20. století zejména svou halou. V předhalí jsou poštovní boxy a další služby. Bohužel zmizely automaty na prodej známek či výplatních otisků (výrobce Frama) tak, jak tomu je např. v Ženevě či Arose, o které jsem již psal. Zůstaly jen bankovní automaty, které spravuje bankovní poštovní instituce, a typické žluté schránky na stojanech (obvykle jedna, ale na hlavním nádraží jsou hned tři vedle sebe v odjezdové hale).

Druhým objektem je podstatně mladší budova, která je přilepena k hlavnímu nádraží v Curychu. Byla nedílnou součástí nádraží při dopravě poštovních zásilek (podobná budova je i na nádraží v Lausanne, těsně u nádraží) a v roce 2008 doznala velkých modernizačních změn.

Typické koleje mezi poštovním centrem Sihlpost (u řeky Sihl) a Hlavním nádražím byly do tohoto roku poštovní koleje. Pozůstatky kolejišť lze prohlédnout v Muzeu komunikací v Bernu, o kterém jsem též psal před nedávnem. Za účelem odlehčení hlavních kolejišť tohoto nádraží byl v roce 2008 ukončen na poštovních kolejích provoz poštovního třídicího centra Sihlpost a v roce 2009 bylo poštovní nádraží Sihlpost demolováno. Nyní zde najdeme nádraží pro osobní dopravu (kolejiště 51 – 54). Zachována do dneška však zůstala budova pošty Sihlpost, která je považována za hlavní poštu v Curychu, i když ze jména objektu to není znát. V současnosti zajímavá budova s věží a hodinami a názvem POST prodělává masivní rekonstrukci. Zajímavé jsou dva vchody orámované mozaikami, kde jsou výjevy poštovních dopravních prostředků od dávné historie do současnosti. Nechybí ani holubice s dopisem, doufejme, že obsahujícím příznivé zprávy.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Vyšel Věstník MCP s příběhem firmy dr. F. Zátka

Dne 29. října 2015 vyšlo další číslo Věstníku Muzea cenných papíru (MCP) s obsáhlým článkem o firmě dr. F. Zátka...

Klipy zobrazující výplatní stroje

Specializovaný sběratel zaměřující se na výplatní otisky nemusí obcházet firemní podatelny anebo se dívat pod ruku poštovní manipulantky na přepážce....

Pohled do Německa na barvy výplatních otisků

Sběratelství německých výplatních otisků přináší sběrateli velkou radost. Kromě mnoha otisků a široké škály typů, podtypů a variant (Německo má...

Zavřít