Poštovní budovy v Curychu


V evropských historických zemích, kde má poštovnictví svou dlouholetou tradici sahající hluboko do historie, je potěšením navštívit historické budovy. Své kouzlo mají však i moderní budovy. Jedním z takových měst je i město Curych, které je největším švýcarským městem ležícím v předhůří Alp u severního konce Curyšského jezera. Město je světovým bankovním střediskem, velkým dopravním uzlem a významným hospodářským a kulturním centrem Švýcarska a Evropy. I poštovnictví patří k významným odvětvím města, kantonu a celé země. Město založili Římané roku 15 př. n. l.

Poštovní budovy jsou výrazným svědkem poštovních služeb. v centru města jsou dva pozoruhodné objekty, které stále poštovní lsužby poskytují, i když i ve Śvýcarsku je znatelný trend pošt se posouvat z tradičních míst za zákazníky do obchodních center, letišť, nádraží, prostě tam, kde je život a velké množství zákazníků Nicméně v centru ,města nedaleko známé Bahnhofstrasse najdeme dva zajímavé objekty poštovních služeb.

Prvním objektem je starší budova na rohu ulic Kappelerstrasse a Fraumünsterstrasse, kde má své sídlo pošta 8022 Zürich 22. Přepážky a prodejny v této budově splňují naši představu o klasice 19. a 20. století zejména svou halou. V předhalí jsou poštovní boxy a další služby. Bohužel zmizely automaty na prodej známek či výplatních otisků (výrobce Frama) tak, jak tomu je např. v Ženevě či Arose, o které jsem již psal. Zůstaly jen bankovní automaty, které spravuje bankovní poštovní instituce, a typické žluté schránky na stojanech (obvykle jedna, ale na hlavním nádraží jsou hned tři vedle sebe v odjezdové hale).

Druhým objektem je podstatně mladší budova, která je přilepena k hlavnímu nádraží v Curychu. Byla nedílnou součástí nádraží při dopravě poštovních zásilek (podobná budova je i na nádraží v Lausanne, těsně u nádraží) a v roce 2008 doznala velkých modernizačních změn.

Typické koleje mezi poštovním centrem Sihlpost (u řeky Sihl) a Hlavním nádražím byly do tohoto roku poštovní koleje. Pozůstatky kolejišť lze prohlédnout v Muzeu komunikací v Bernu, o kterém jsem též psal před nedávnem. Za účelem odlehčení hlavních kolejišť tohoto nádraží byl v roce 2008 ukončen na poštovních kolejích provoz poštovního třídicího centra Sihlpost a v roce 2009 bylo poštovní nádraží Sihlpost demolováno. Nyní zde najdeme nádraží pro osobní dopravu (kolejiště 51 – 54). Zachována do dneška však zůstala budova pošty Sihlpost, která je považována za hlavní poštu v Curychu, i když ze jména objektu to není znát. V současnosti zajímavá budova s věží a hodinami a názvem POST prodělává masivní rekonstrukci. Zajímavé jsou dva vchody orámované mozaikami, kde jsou výjevy poštovních dopravních prostředků od dávné historie do současnosti. Nechybí ani holubice s dopisem, doufejme, že obsahujícím příznivé zprávy.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Klubové odpoledne s přednáškou - Výroba poštovních cenin a ochranné prvky - 1.6.2023
This is default text for notification bar