Poštovní tiskárna cenin (PTC)


Poštovní tiskárna cenin Praha a.s. (PTC) byla založena dne 1.5.1992. Od svého počátku zajišťuje hlavně tisk poštovních známek v České republice. Navázala na tradiční činnost dřívějšího závodu České pošty Technická ústředna spojů (TÚS), před jejímž zřízení se touto činností zabývala od roku 1952 Účelová poštovní tiskárna ministerstva spojů pro tisk poštovních známek a jiných tiskovin vyžadující vysoký stupeň ochrany. PTC tradičně tiskne emisní, výplatní a samolepicí známky, dopisnice a pamětní listy nejen pro Českou republiky, ale i pro Slovensko, Slovinsko a další země.

Při tisku používá rotační hlubotisk kombinovaný s ocelotiskem, archový ocelotisk, archový ofset, archový ofset kombinovaný s ocelotiskem, knihtisk a horkou ražbu (aplikace hologramů). Kromě poštovních známek a dopisnic má tiskárna licenci i pro tisk veřejně obchodovatelných cenných papírů (včetně grafických návrhů). Merkantilní výroba nabízí i další služby – tiskopisy, propagační katalogy, prospekty, pohlednice, kalendáře, plakáty, výroční zprávy, členské známky a průkazy, dopisní papíry a obálky, vizitky, novoroční přání (ocelotisk), přebaly na knihy, obálky časopisů, stírací losy, samolepky, ostatní tiskoviny.

PTC má od roku 2009 i své webové stránky, kde přináší i podrobné popisy technologických postupů, udělené ceny, vyznamenání a čestná uznání za svou práci, jakož i profil společnosti, informace pro filatelisty kromě dalších informací.

Adresa stránek: PTC Praha.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko – 100 let organizované filatelie na Klatovsku (3. - 8.10.2022)
This is default text for notification bar