Věstník Muzea cenných papírů 1/2015


V minulých dnech na internetovém portálu Muzea cenných papírů Věstník číslo 1 (ročník VIII) s datem 28.1.2015 v úctyhodném a dosud největším rozsahu 32 stran.

Lze si jej stáhnout ve formátu PDF na adrese zde.

Úvodní sloupek připomíná zajímavá výročí, která souvisí s hospodářským životem, ale též i s historií průmyslu a obchodu, osobnostmi světa podnikání. V prvním čísleMUZEUM_CENYCH_PAPIRU letošního Věstníku redaktor a autor textů Rudolf Píša se například zmiňuje o přejmenování města Gottwaldov na původní Zlín (1.1.1990) a o zániku měny ECU před 16 lety (1.1.1979 – nahrazeno novou měnou EURO).

Hlavním článkem, velmi rozsáhlým, podrobným a ošperkovaným řadou ilustrací (celkem 125) je studie věnovaná Jiřímu Stříbrnému – významné postavě československých dějin, politikovi, podnikateli. Rudolf Píša si v ní velmi detailně všímá života a kariéry Jiřího Stříbrného a popisuje i řadu historických souvislostí a dobových detailů, které mohou být prospěšné pro sběratele specializovaných oborů a poštovní historie. Jeho pohled je konečně netradičně nepřikrytý ideologickým klišé. Čtivou studii doprovází velké množství fotografií a dalších ilustrací a tak přibližují sledovanou dobu čtenáři věrohodných a živým způsobem. Řadu faktů se dozvíme nejen o Jiřím Stříbrném a jeho životě, ale též i o firmě TEMPO, akciové společnosti tiskařské, vydavatelské a nakladatelské v Praze, která byla založena bratry Jiřím a Františkem Stříbrných. Díky jim byly zachovány informace, ilustrace, fotografie tak důležité i pro obory, kterým se sběratelsky věnujeme.

Muzeum cenných papírů vydává k tomuto výročí třetí emisi pamětních bankovek „Muži 28. října“ k uctění památky Jiřího Stříbrného.

Osobnost Jiřího Stříbrného jsme si na našich stránkách připomněli podstatně skromnějším způsobem v lednu toho roku (letos si připomínáme nejen 135 let od narození, ale i 60 let od úmrtí tohoto velikána československých dějin).

Vřele doporučuji našim členům a sympatizantům přečtení nejen tohoto, ale i dalších věstníků na stránkách muzea cenných papírů.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Den české filatelie v Poštovním muzeu v Praze - 14.12.2023 ( 9 - 17 hod. )
This is default text for notification bar