Vyšla monografie seidlovek ze Šumavy


V pondělí 21.11.2016 se sběratelé pohlednic a obdivovatelé Šumavy dočkali vydání další knihy pohlednic ze Šumavy. Nová obsáhlá dvojjazyčná monografie (česko-německá) nazvaná „ŠUMAVA na pohlednicích ateliéru SEIDEL – Der BÖHMERWALD auf den Ansichtskarten des Ateliers SEIDEL“ autora a dlouholetého sběratele pohlednic (mimo jiné i odchovance Klubu mladých filatelistů při KF 00-15) Martina Leiše se tentokrát věnuje fotografickým dílům známého fotografa Josefa Seidela z Českého Krumlova (2.10.1859, Hasel (Líska), nyní součást České Kamenice – 21.10.1935, Český Krumlov).

sumava_05Martin Leiš před několika měsíci vydal svou první monografii o dalším známém fotografovi, který našel zalíbení na Šumavě, Josefu Wolfovi. Nyní přichází s dílem, které mapuje šumavské pohlednice Josef Seidela. Seidel se vyučil fotografem a jako fotografický pomocník získával zkušenosti ve fotoateliérech Rakouska-Uherska. Znalosti techniky výroby skleněných fotografických desek získal ve Vídni. Roku 1888 se stal vedoucím fotoateliéru „Gotthard Zimmer“ v Českém Krumlově, který odkoupil po smrti majitele v roce 1890. Brzo se stal vyhlášeným fotografem. Kromě zmíněné Šumavy, fotografoval Český Krumlov, další města a vesnice v okolí, ale i přírodní partie-kromě Šumavy i Novohradské hory. Vynikl širokou škálou zabíraných témat, technickou bravurou, minimální retuší, výtvarným a kompozičním talentem. Experiment mu nebyl cizí.

Pohlednice byly jeho zálibou. Vydával na nich barevné a panoramatické fotografie. Zachytil na nich nejen krajiny, ale též i další motivy, zejména zabíral obyvatele Šumavy při různých činnostech – práci, sportu i normálním životě. Fotografické podklady pro pohlednice nepostrádají i poezii a talent pro zachycení okamžiku s neopakovatelným záběrem (např. zámečtí medvědi s medvědářem či trubač na věži). Pohlednice jsou svědkem všech ročních období – zimní náladu zachycují jedinečně. Za fotografiemi jezdil na kole, ale i na lyžích. Pohlednice přibližují nejen život, který si dnes umíme jen ztěžka představit, ale i místa zaniklých míst. Bez Seidelových fotografií bychom těžko si jen ze slovního popisu vybavili zaniklá místa.V tom jsou publikované záběry cenné.

Při výběru pohlednic pro tuto knihu bylo velmi těžké vybírat, vždyť Seidelův archiv krajinných fotografií čítal 5.249 kusů negativů. Jeho význam umocnila rekonstrukce jeho fotoateliéru (Linecká ulice v Českém Krumlově), kde je nyní zřízena jeho stálá expozice a muzeum. Autor na několika příkladech se věnuje i adresním stranám pohlednic dokreslující i zajímavosti pro filatelisty a poštovní historiky (strana 234 – 237) a tím dokazuje, že zaslané pohlednice byly významným nosičem pro zachycení nejen dobových obrazů lidí a krajiny, ale i poštovních služeb – známek, razítek různého druhu, turistických přídavných razítek a vůbec dobové kultury zasílání zpráv. Příznivci militárií jistě uvítají i zajímavé fotografie z let 1938 – 1939 (lehká opevnění ŘOP, bunkry, linie opevnění) z dílny Josefa a Franze Seidelových.

Jablko nepadlo daleko od otcova stromu – po smrti otce v roce 1935 až do roku 1949 se prací ve fotoateliéru ujal jeho syn František (Franz) Seidel (1908 – 1997), který byl též vynikajícím fotografem.


Monografie Martina Leiše vyšla v nakladatelství Petr Prášil Baron, Hostivice, distribuce a objednávky:

Martin Leiš, mechov@volny.cz

s laskavým přispěním společnosti E.ON jako volné pokračovaní předchozí monografie o Josefu Wolfovi.


Kniha obsahuje skoro 1000 ilustrací s podrobnými texty v češtině a němčině. Texty jsou doplněny řadou informací o zobrazených místech a lidech. Celkem 248 stran. Některé pohlednice jsou i barevné. Úvod obsahuje i informaci o Josefu Seidelovi a několik snímků.

Jak autor píše:

Tato kniha volně navazuje na mou první knihu věnovanou Josefu Wolffovi, významnému fotografovi a vydavateli šumavských pohlednic, konkurentovi a takřka vrstevníkovi Josefa Seidela. Díky ní máte možnost porovnat díla obou předních českokrumlovských osobností. Pojďte si prohlédnout Šumavu tak, jak ji na svých pohlednicích zachycoval Josef Seidel – nejprve sám a v pozdějších letech společně se synem Franzem.

Kniha o Josefu Seidelovi doplňuje významně mozaiku fotografické historie našeho území.

Autor: dr. E. Rehberg


Resumé auf Deutsch:

Das Buch “Der Böhmerwald auf den Ansichtskarten des Ateliers SEIDEL“ knüpft lose and as erste Buch des Autors Martin Leiš das Josef Wolf, einem führendem Fotografen und Herausgeber von Ansichtskarten aus dem Böhmerwald und zu dem Konkurrenten und beinaheAltersgenossen von Josef Seidel, gewidmet war. So haben Sie die Möglichkeit, das Werk beider bedeutenden Krummauer Persönlichkeiten zu vergleichen. Die Leser haben die Möglichkeit den Böhmerwald zu sehen, wie Josef Seidel und später sein Sohn Franz,ihn einst auf den Ansichtskarten festgehalten haben.


 

1 Responses to Vyšla monografie seidlovek ze Šumavy

  1. Eduard Rehberg napsal:

    Vydaná kniha Seidlových pohlednic Šumavy se dočkala svého křtu. Konal se v Informačním středisku na šumavské Rokytě v pondělí 19.12.2016 za účasti autora, vedení Národní parku Šumava a dalších účastníků z řad milovníků přírody Šumavy a místních usedlíků.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nový emisní plán známek ČR na rok 2025
This is default text for notification bar