Vysoké Mýto – výstava k 60. výročí kosmické éry


Letos tomu bude již 60 let od chvíle, kdy člověk vypustil první umělé těleso do vesmíru. Startem sovětského Sputniku 4. října 1957 byla zahájena kosmické éra, která přinesla lidstvu mnoho užitečného. Připomenout mezníky při dobývání vesmíru chce výstava nazvaná 60. výročí kosmické éry, kterou připravuje Městská galerie ve Vysokém Mýtě ve spolupráci s místním Klubem filatelistů.

Ve dnech 20. – 25. října 2017 uvidí návštěvníci v sále galerie filatelistické exponáty, které představí historii dobývání vesmíru. Petr Fencl z Vysokého Mýta přiblíží sovětskou pilotovanou kosmonautiku exponátem Program Vostok a Voschod, dále bude připomenut jediný let kosmoplánu Buran. K viděni bude také pestrý životopis první kosmonautky světa.

Exponát s názvem Československé stopy ve vesmíru připomene tuzemské kosmické úspěchy. K prohlédnuti bude vystaven také exponát zaměřený na čínskou pilotovanou kosmonautiku s názvem Program Shenzhou. Cestu člověka na Měsíc přiblíží exponát Vojtěcha Růžičky z Háje ve Slezsku nazvaný Apollo 11. První kosmonauty či astronauty z jednotlivých států na podepsaných fotografiích přiblíží Julius Cacka z Prahy ve svém exponátu nazvaném Víc jak tři desítky zemí mají svého Gagarina.

Tato výstava je součástí celosvětové akce na podporu popularizace výzkumu kosmu nazvaná Světový kosmicky týden / World Space Week.

V rámci zahájení připomene první družice Karel Bejček, člen astronautické sekce České astronomické společnosti, odborný pracovník Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Filatelista Petr Fencl bude prezentovat životopis první kosmonautky promítáním výběru listů svého exponátu.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 20. října 2017 v 17:00 hodin.

Pořadatel a místo konání: Městská galerie Vysoké Mýto, www.galerie-vm.cz, infocentrum.vysoke-myto.cz,

Spolupráce: Svaz českých filatelistů – Klub filatelistů Vysoké Mýto a KF Brno (výpůjčka výstavního zařízení).

Zdroj: @Městská galerie Vysoké Mýto

Autor: Petr Fencl


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko – 100 let organizované filatelie na Klatovsku (3. - 8.10.2022)
This is default text for notification bar