Výstava Zapřažená krása byla úspěchem


Koncem srpna  jsme na našich stránkách upozornili na zajímavou výstavu v Jízdárně Pražského hradu na Hradčanech. V době od 20.8. do 19.10.2014 je vystavena přehledná a reprezentativní výstava unikátních kočárů, nosítek a saní, jakož i ukázky dětských hraček s touto tématikou,  které zapůjčilo několik desítek významných institucí. Opomenuta nebyla ani historická fakta o Jízdárně. Na výstavě se podílelo též desítky domácích a zahraničních odborníků, restaurátorů a zanícených sběratelů pod vedením PhDr. Jaromíra Sojky. Významně se podílelo i Poštovní muzeum. Výstava ukázala řemeslnou zručnost a technickou vyspělost našich předků z 18. – 20.století. Může sloužit jako vzorová akce pro ostatní výstavy. Ze všech kladů, kterých bylo hned několik, bych rád vyzdvihl vynikající a kvalitní katalog (včetně ceny) plný výborných fotografií,  popisek, rejstříků a detailní termínologie. Texty u exponátů ve výstavních sálech byly víc než obsažné.

Všechny exponáty byly pozoruhodné a unikátní. Dopravní a poštovní historiky dozajista zaujaly dva exponáty, které byly na této výstavě vystaveny (několik jejich fotografií je připojeno k tomuto ohlasu).

Předně to je osobní vůz 2. třídy koněspřežné dráhy, zv. Hannibal. Vyrobený byl v železniční dílně Linz – Unfahr v Linci roku 1841. Je ve sbírkách Národního technického muzea. Železničního muzea, inv. č. 38551. Tento vůz patřil do výbavy koněspřežné železnice C. u. k. první privilegované železnice z Lince do Českých Budějovic (provoz od 1.8.1832). Později prodloužena do Gmundenu. Jedná se o komfortní osobní vůz. Vystavený exponát je replikou jednoho z nejcennějších exponátů Technického muzea ve Vídní, který je vystaven v oddělení tohoto muzea.

Druhým kočárem je cestovní dostavník z dílny Cesare Sala v Miláně z druhé poloviny 19. století. Je ve správě České pošty s.p., Poštovního muzea ve Vyšším Brodě (pobočka PM), inv. č. DP 41. Tato dílna vyráběla kočáry pro královské dvory v Římě a ve Vídni. později i karoserie pro automobily Alfa Romeo, Fiat a Isotta Fraschini.Vystavený dostavník byl tažen čtyřspřežím a dokázal dopravit až 10 cestujících. Byl vybaven dvěma schránami pod přední a zadní nápravou.

Dnes, ještě před ukončením výstavy, lze říci, že výstava byla velkým úspěchem a zejména poučením pro návštěvníky.

Autor (text/foto): Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská výstava poštovních známek LIBEREC 2022 - aktuality
This is default text for notification bar