Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století


KOCAR_LYSICETéměř v závěru klubových a můžeme s nadsázkou říci i filatelistických prázdnin bychom vás chtěli upozornit na výstavu „Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století“, která bude pořádána v době 20.8. – 19.10.2014 v Jízdárně Pražského hradu. Jak už z názvu vyplývá, výstava je věnována historickým dopravním prostředkům od zapůjčitelů z Čech, Moravy a Slezska. Vedle sedmnácti originálních kočárů budou vystaveny různé druhy saní a nosítek dokládajících technologickou a uměleckou zručnost našich předků. Součástí expozice budou také postroje koní a livreje sloužících a dokonce historické dětské hračky s tématem kočárů, stájí a koní.

K výstavě je připraven obsáhlý a bohatě ilustrovaný katalog.

Nás filatelisty bude zajímat, že Poštovní muzeum zapůjčilo na výstavu 4 exponáty, i když se nejedná přímo o poštovní dostavníky.

  1. kočár Ferdinanda V. Dobrotivého, který již delší čas můžeme vidět na venkovních reklamách, také např. na zastávkách pražské MHD,

  2. italský kočár z 2. poloviny 19. století

  3. kočár anglické výroby, který koupil Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu.

  4. Vystaveny budou také opatské saně z Vyššího Brodu, které Poštovní muzeum zakoupilo již ve 30. letech minulého století (kdy ještě nemohlo být známo, že právě ve Vyšším Brodě bude pobočka Poštovního muzea).

Ze stránek Správy Pražského hradu se dovídáme, že v den vernisáže, v úterý 19.8.2014, bude výstava otevřena pro veřejnost od 14:00 hodin a s mimořádnou 50% slevou ze vstupného.

postovnimuzeumDěkujeme PhDr. Janu Kramářovi, vedoucímu oddělení dějin pošty a telekomunikací Poštovního muzea, za podané upřesňující informace, které jsme vám mohli v tomto příspěvku sdělit.

Našemu klubu není známo, že by k této akci byla používána nějaká poštovní propagace nebo že by byl vydán nějaký filatelistický materiál.

Autor: Pravoslav Kukačka


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Rytec Ferdinand Schirnböck – 155 let od narození

Za několik dní v srpnu si připomeneme 155 let od narození významného rakouského rytce, který se výrazným způsobem zapsal do historie...

Stará pošta v Melku – fotografické zastavení

V Dolním Rakousku u řeky Dunaj se nachází malebné městečko Melk, které je zejména pro svou historii a zejména impozantnímu baroknímu klášteru...

Polní pošty na Vltavě

Jak jsme před časem informovali, stanice Vltava Českého rozhlasu vysílá dlouhodobý cyklus o polních poštách Velké války. Pravidelné pořady se...

Zavřít