Zpravodaj německých výplatních otiskářů BERICHT


V sousedním Německu vychází dlouhou řadu let zpravodaj Badatelské skupiny Poštovní a firemní výplatní otisky/Pracovní skupiny Svazu německých filatelistů – Forschungsgemeinschaft Post- und Absenderfreistempel/Arbeitsgemeinschaft im Bund Deutscher Philatelisten e. V.).

V prosinci 2014 vyšlo jubilejní 80. číslo 30. ročníku. Dnešní výtisky mají rozsah 80 stran doplněných o bohatý výběr ilustrací. Zpravodaj se věnuje zejména německým výplatním otisků, ale občas tiskne i články od dalších zemích a světovém sběratelství. Například ve zmíněnm čísle 80/2014 se objevuje i článek autorů Roberta Di Casoly a Güntera Fritscheho o československých výplatních otiscích či článek Hanse-Joachima Förstera a Güntera Fritscheho o zajímavém použití nulových výplatních otisků při zasílání hromadných zásilek s předplaceným poštovným, které v poslední době zaujaly české i slovenské sběratele (viz naše články o literatuře).

NEMECKO_01 NEMECKO_02 NEMECKO_03

Ukázky titulky a jednostránkové upoutávky přikládám k tomuto článku. Zpravodaj je jedním z kvalitních časopisů o otiscích v Evropě a zdárně konkuruje americkému bulletinu společnosti MSS. Navíc píše o nám známých výplatních strojích, které byly či jsou v provozu na našem území. Tato informace slouží k zařazení do zavěšené Kroniky specializovaných oborů.

Zdroj obrázků: Bericht Nr. 80 der FG PAFS

Autor Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Den české filatelie v Poštovním muzeu v Praze - 14.12.2023 ( 9 - 17 hod. )
This is default text for notification bar