Literatura specializovaných oborů


Filatelistická literatura je jedním z důležitých zdrojů informací, faktů a souvislostí, které vedle archivních dokumentů patří mezi prameny, z nichž čerpá sběratel, badatel či vystavovatel při své činnosti. Lze ji definovat, jako písemný či elektronický materiál vztahující se k filatelii, primárně obsahující informace o poštovních známkách a poštovní historii. Jejím hlavním cílem je rozšiřování vědomostí a znalostí o filatelistických oborech a šíření informací mezi sběratele. K základnímu druhu literatury patří neodmyslitelně katalogy. Nesmíme také zapomenout na příručky, publikace, sborníky, filatelistické studie a další a další literaturu. V následujícím textu vám předkládáme přehled literatury (nikoli vyčerpávající) pro specializované sběratelství.

Tento přehled budeme průběžně doplňovat a aktualizovat.


Katalog rakouských R-nálepek 1886-1918


Společnou prací Jiřího Müllera a Štěpána Kučery byl zpracován Katalog rakouských R-nálepek 1886-1918 jako Specializovaný katalog rakouských R-nálepek v Království českém 1886-1918. Všechny soubory katalogu byly převedeny z tabulkové formy (Excelu) do textové podoby (Wordu), což je přijatelnější zejména pro starší sběratele, u nichž je největší předpoklad, že R-nálepky tohoto období sbírají.


Katalog R-nálepek 1. republiky 1919 – 1939


Štěpán Kučera z Kamenice nad Lipou, velmi známý sběratel doporučené pošty a zejména R-nálepek. Do podvědomí sběratelské obce poštovní historie se dostal v rámci obnovené komise poštovní historie a celin a zřízené sekce R-nálepek (později pracovní skupiny poštovních nálepek v rámci sekce adjustace poštovních zásilek). R-nálepkáři byli velmi činní a byli tahouni celé tehdejší komise. Jak by ne, sběratelství R-nálepek přivábilo snad největší počet aktivních zájemců. Historie rukopisu je též zajímavá. Autor jej měl 20 let v šuplíku ve strojopise. Nikdo jej nechtěl. Když viděl, jak se všichni honí za APOSTy a R-nálepky zůstávají ve stínu zájmu, rozhodl se. Otevřel šuplík a věří že internet pomůže …


Katalog nálepek APOST – Petr Gebauer


Katalog APOST verze 24 (leden 2018) je k dispozici ve 4 variantách. Specializovaná verze obsahuje evidenci variant písma u typu 2A a evidenci doložených dat použití a zapnutí a vypnutí tisku názvu pošty na nálepku:

 • základní (2 varianty) – rozdělené podle řazení hlavního katalogu (abecedně a PSČ)

 • specializovaná (2 varianty) – rozdělené podle řazení hlavního katalogu (abecedně a PSČ)


Katalog razítek výdejních míst a partnerů


Předkládaný katalog zachycuje stav ke konci roku 2017 a obsahuje seznam všech doložených denních razítek výdejních míst a partnerů, doplněný informacemi o datech otevření, uzavření, změnách názvu apod. Tuto pracovní verzi katalogu sestavil Petr Gebauer za pomoci Jiříka Bejsty, Václava Pixy a mnoha dalších sběratelů.


Katalog strojových propagačních razítek 1. republiky


Katalog strojových propagačních razítek Československa z období 1. republiky, jednoho z významných specializovaných filatelistických oborů a oborů poštovní historie. Autory katalogu v angličtině, který je k dispozici na internetové adrese https://www.csphilately.net/ v rubrice Publication for free (publikace zdarma) jsou Steven FriedenthalPeter Schubert. Přeložili Peter Schubert a Ludvík Svoboda. Poslední aktualizace k 24.8.2018.

Katalog si můžete stáhnout na tomto odkazu


Prvorepubliková turnusová razítka


Jedná se o razítka s vyměnitelnými propagačními vložkami. Tato razítka jsou nedílnou součástí československé poštovní historie a bylo tedy škoda na ně zapomínat. Přehled vyšel ve Filatelii č. 11 a 12/2012 a je k dispozici na internetové adrese https://www.csphilately.net/ v rubrice Publication for free (publikace zdarma).

Chronologický seznam turnusových razítek si můžete stáhnout na tomto odkazu


Katalogy výplatních otisků (Roberto Di Casola – Ivan Leiš)


Katalogy jsou výsledkem dlouholeté práce, při níž s ním spolupracovali i další významní sběratelé tohoto specializovaného oboru z celého světa, zejména z Německa a USA. Se souhlasem Roberta Di Casoly i Ivana Leiše nabízíme československý katalog s možností stáhnutí veřejností.


Typologie výplatních otisků


Typologie 1 (1926 – 1946) – 57 stránek
Typologie 2 (1946 – 1992) – 98 stránek
Typologie 3 (Post Office) – 17 stránek
Typologie 4 (Sudetenland) – 15 stránek


Katalogy výplatních otisků


Katalog V1 (1926-1939) – 121 stránek
Katalog V2 (1926-1939) – 138 stránek
Katalog V3 A-Z (1939-1945) – 175 stránek
Katalog V4 PRAG 1 (1939-1945) – 102 stránek
Katalog V5 PRAG 2 (1939-1945) – 138 stránek
Katalog V6 A-Z (1945-1948) – 131 stránek
Katalog V7 PRAHA (1945-1948) – 99 stránek


Typologická příručka výplatních otisků 1946 – 1992


V roce 2017 vyšla dvojdílná typologická příručka československých výplatních otisků období 1946-1992 autora Ivana Leiše. Jak je sběratelům tohoto oboru poštovní historie z našeho území známo, toto období dlouhých 46 let je ohraničeno rokem 1946, kdy čs. poštovní správa rozhodla o změně výplatního razítka otisků (z motýlku či růžice na zoubkovaný obdélník připomínající známku) a rokem 1992, kdy zaniklo ČESKOSLOVENSKO a vytvořily se dva samostatné územní celky – Česká republika a Slovensko. Na konci roku 1992 se oficiálně změnilo označení státu ve výplatním razítku otisků. Tomuto období se typologická příručka podrobně věnuje.

Jak bylo řečeno, je dvojdílná.

 • První část se věnuje výplatním otiskům firem, institucí a organizací v Československu (komerční či soukromé sféře, jak se někdy tyto subjekty nazývají) – 154 stran,

 • druhá část pak výplatním otiskům pošt – 162 stran.

Obě části jsou bohatě ilustrovány a většina ilustrací je barevná (převážně v originálních barvách předloh hlavně červené), což je oproti většině minulých publikací velká změna k lepšímu. Tak se zvěrohodňují v tisku podklady. Autor za pomoci spolupracovníků – Roberta Di Casoly ze Švýcarska a Richarda Stambaugha z USA – využil moderní techniky a řadu ilustrací chabé kvality pro potřeby sběratelů zvýraznil a vyretušoval.

Příručka je doplněna i o soustavy Hasler a Frama, které k nám do poštovního provozu pronikly koncem sledovaného období, i když jejich doba přišla až za existence obou následníků (ČR a SR). Jsou uvedeny i nepříliš známé stroje, které moc neuspěly nebo nebyly vůbec použity.

Objednávky na adrese ILeis@seznam.cz


Katalog výplatních otisků 1926 – 1939


Dr. Miroslav Bouška a Ing. Ivan Leiš společně vytvořili “Katalog výplatních otisků z území Československa 1926-1939”. Tento “Katalog” vycházel na pokračování v časopise Filatelie č. 6-21/1979.


Katalog výplatních otisků 1945 – 1948


Dr. Miroslav Bouška a Ing. Ivan Leiš společně vytvořili “Katalog výplatních otisků z území Československa 1945-1938” (s výplatním razítkem tvaru motýlka). Tento “Katalog” vycházel na pokračování v časopise Filatelie č. 24/1982 – 18/1983.


1 Responses to Literatura specializovaných oborů

 1. Vaclav Jedlička napsal:

  Dobrý den! Vážení přátelé, dovoluji si vás poprosit o info:
  Doporučte mi, prosím, kde je možno získat, třeba jen k nahlédnutí publ.:
  1) Spath G. A. Handbuch der Sudetenphilatelie Spezial 2019
  2) J. H. Hörr, Die Postwertzeichen des Sudetenlandes – 1940, 1963.
  Zajímám se o přetisky čsl. známek v roce 1938- odtržení Sudet…
  Děkuji za ochotu a vstřícvnost,
  dipl. tech. Václav Jedlička

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Slavnosti pětilisté růže - Český Krumlov 1 - 21.6. - 22.6.2024
This is default text for notification bar