Úvaha odborníka nad barvami otisků razítek na starých celistvostech


Aktualizace 10.7.2024


Podle počtu hvězdiček pod tímto příspěvkem Ing. Luďka Janů se jedná o zajímavé téma, které vzbudilo pozornost. Autor nám dále poslal ukázku dopisu, co vše se také dá filatelisticky vytvořit …

 

 

Samozřejmě jde o výrobek, který by měl být filatelisty odmítnut, neboť poštovnímu provozu neodpovídá, ale i autor příspěvku uvažuje, zda by taková položka vzbudila zájem na případné aukci. S trochou nadsázky k tomu připojuje:

Předkládám veřejnosti poštovně prošlý doklad k posouzení. Které z těch razítek je více raritní a které méně? Nejsem obchodník, ale věřím, že na správné aukci by to mělo být vyvoláno aspoň za 1000 USD.

Svůj úsudek či závěr si každý čtenář našeho webu jistě udělá sám. Můžeme se těšit na vaše komentáře?


Aktualizace 13.5.2024


Poštovní historik a odborník v oblasti starých dopisů a dalších celistvostí Ing. Luděk Janů nám poskytl svoji úvahu nad nesprávnými vyjádřeními sběratelů, filatelistických obchodníků a aukčních portálů, pokud se jedná o některé popisy barev otisků razítek na představovaných či nabízených dopisech. Tato praxe je především výsledkem neznalosti problematiky působení barev jako chemických substancí v průběhu dalších mnoha let.

Chybné či nespráné informace však mají zásadní negativní dopad na filatelistickou veřejnost, objevují se v navazujících článcích a publikacích a zejména pak ohrožují případné kupující takových celistvostí. Až nebezpečné pak může být, když je nesprávně vyhodnocený jev předkládán jako mimořádná vzácnost či rarita.

Úvaha Ing. Luďka Janů je v připojeném souboru.



 

3 Responses to Úvaha odborníka nad barvami otisků razítek na starých celistvostech

  1. David Kadluba napsal:

    Dobrý den mnoho let odebírám vaše příspěvky a měl jsem málo možností na setkání ale i tak mnohokrát děkuji za důraz filatelie a poštovnictví v této době je to velký dík mnoho úspěchů přeje David Kadluba

     
  2. Jaroslav Konečný napsal:

    Nevím podle čeho lze usuzovat, že zásilka je poštovně prošlá, je na reversu obálky nějaké příchozí razítko?
    Děkuji a zdravím.
    J.Konečný

     
  3. Jan Berr napsal:

    S názorem Ing. Janů ohledně degradace barev a vlivu různých přísad i času naprosto souhlasím. Nicméně je nutné vycházet například u předznámkových dopisů již více jak 100 let zavedené praxe, kdy jsou barvy razítek evidovány v katalozích Muellera, nověji či Votočka. Osobně v podkladech pro aktualizaci výše uvedených katalogů a monografií vycházím ze stavu barev razítek tak, jak se jeví na denním světle v současné době (viz „Historik poštovní a filatelistický“). Aby se dělal chemický rozbor barev jednotlivých razítek, je nad síly běžného sběratele.

    Na druhou stranu nechci soudit již v minulosti přiřazené bodové hodnoty a tedy ocenění u prodejců či akčních firem barevných Variant razítek, to záleží čistě na nabídce poptávce. Je dobře, že Ing Janů připomněl tuto problematiku, která je zejména začínajícím sběratelům neznámá.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Klubové odpoledne s přednáškou - Současné mobilní pošty - Václav Pixa - 7.11.2024
This is default text for notification bar