Několik rad k získávání otisků příl. razítek, R-nálepek a cenných nálepek APOST


Filatelisté a další zájemci jsou o připravovaných příležitostných razítkách a nálepkách, používaných na poštách v České republice u příležitosti a k propagaci nejrůznějších akcí, výročí a oslav informováni z internetových stránek České pošty, s.p., a to v nabídce „Připravovaná razítka“ na adrese  a v další zajímavé nabídce „Připravované R-nálepky a přítisky na APOST nálepky“ na adrese  a dále z přehledů, které na vyžádání zasílá paní Marie Chábová, vedoucí oddělení Prodejna známkové tvorby České pošty, s.p. (e-mailová adresa: chabova.marie@cpost.cz, adresa poštovních zásilek: Česká pošta, s.p., Prodejna známkové tvorby, pošt. přihrádka 13, 111 21 Praha 1). Aktuální informace lze zaslat zejména elektronickou poštou. Tato služba filatelistům je bezplatná.

Z různých dotazů zjišťujeme, že mnozí ze zájemců jsou bezradní, jakým způsobem si oznámené materiály obstarat. Pokud se nemůžete dostavit osobně na avizovanou akci, nejlepší formou jsou poštovní zásilky – dopisy, které si připravíte a na příslušnou poštu předem pošlete a které Vám tato pošta po opatření všech náležitostí pošle zpět na Vaši na obálce uvedenou adresu.

Doporučuje se takový postup, že poštovní obálku, nejlépe formátu C6, vyztužíte tužším kartónkem (např. z kreslicí čtvrtky, z vhodného papírového obalu, např. z papírové krabice, v níž se prodává rýže v sáčcích, apod.). Vyztužení slouží k tomu, aby se obálka během přepravy příliš nepomačkala. Nedoporučuje se ale příliš pevné vyztužení (např. tvrdý kartón), protože otisk razítka se nemusí podařit; nelze totiž využít „pružného“ podkladu, který je ke kvalitnímu otisknutí nutný. Takovou obálku zalepte, napište na ni adresu, kam má být doručena (většinou to bude Vaše adresa). Na svých zásilkách (obálky i dopisnice) při žádosti o doporučenou nálepku musíte uvádět adresu odesílatele (viz Poštovní podmínky). Nelze požadovat po poště, aby k vyznačení odesílatele použila své řádkové gumové razítko, protože pošta v daném případě není skutečným odesílatelem. Nalepte na zásilku platnou poštovní známku či známky, jejichž celková nominální hodnota odpovídá požadované poštovní službě. Takto připravenou obálku (obálky) vložte do jiné obálky většího formátu, v přiloženém průvodním dopise upřesněte Vaše přání (orazítkovat příležitostným razítkem, případně jak, použít příležitostnou R-nálepku, apod.), obálku ofrankujte a adresujte příslušné poště (Česká pošta, s.p., pošta …, k rukám ved. podací služby, …), na které se bude oznámené razítko či nálepka používat. Doporučujeme zásilku odeslat na příslušnou poštu v určitém časovém předstihu. Na akce, které se konají v sobotu, v neděli nebo ve svátek zasílejte své požadavky tak, aby byly doručeny na danou poštu nejpozději v pátek, resp. alespoň jeden pracovní den předem. Své zásilky nezasílejte na příležitostné přepážky, které se konají mimo objekt pošty, ale vždy jen na příslušnou poštu, případně podle daných instrukcí.

Otisky příležitostných razítek lze pochopitelně obdobně získat i na dopisnice nebo pohlednice (též příležitostné R-nálepky na dofrankované dopisnice). Počítejte však s tím, že v průběhu poštovní přepravy může u takového materiálu dojít k drobnému poškození v porovnání s vyztuženými obálkami.

V případě žádostí o vylepení příležitostných R-nálepek, které bývají vydávány v limitovaných množstvích podle objednávky zadavatele, je třeba napsat do zprávy, jak se má pošta zachovat v případě, že tyto R-nálepky dojdou. Je možno napsat instrukci, aby pošta v případě vyčerpání počtu vydaných příležitostných R-nálepek opatřila zásilku obyčejnou R-nálepkou (u cenných nálepek APOST s přítiskem tento problém nehrozí).

Cenné nálepky APOST (CNA) změny od 1.3.2018: nová terminologie – přejmenování na „Nálepka Apost“ (NA). Nová služba na podání „Filatelie – Nálepka Apost“, pokud bude při podání obyčejných zásilek zvolena služba „Filatelie – Nálepka Apost“, bude generován tisk „nálepek Apost“ (místo dosavadního vylepení známek nebo otisk výplatním strojem). Od 1. 3. 2018 máte možnost získat nálepku Apost na zapsané i obyčejné zásilky. Stále ale platí: pouze při úhradě v hotovosti – nelze tedy k žádosti o vylepení těchto nálepek zaslat jako platidlo poštovní známky v příslušné hodnotě. Protože podle provozních předpisů České pošty se peněžní hotovost do obyčejných ani doporučených zásilek nesmí vkládat (to lze pouze do cenného psaní) a protože zaslání příslušné částky současně zaslanou poštovní poukázkou by bylo finančně nevýhodné a komplikované, je na tomto místě jedině možné doporučit Vám domluvit se s filatelisty v daném městě či obci, kteří by pro Vás požadovaný materiál mohli zajistit.

Přejeme Vám hodně úspěchů a radosti ze získaného filatelistického materiálu.

Aktualizováno: 5. 3. 2018

Zpracovali:
Ing. Walter Müller, předseda Svazu českých filatelistů;
Marie Chábová, vedoucí oddělení Prodejna známkové tvorby České pošty, s. p.;
Ing. Pravoslav Kukačka, jednatel Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha.


Tuto informaci si můžete stáhnout na níže uvedeném odkazu:


 

2 Responses to Několik rad k získávání otisků příl. razítek, R-nálepek a cenných nálepek APOST

 1. Josef Říha napsal:

  Vážení. Krásné slohové cvičení jen mi není jasné, jak to legálně udělat abych splnil to nesmyslné nařízení pošty „podle provozních předpisů České pošty se peněžní hotovost do obyčejných ani doporučených zásilek nesmí vkládat“. Adresář klubů či jednotlivců, kteří akce s příležitostními nálepkami organizují neexistují nebo mám snad jet přes celou republiku? A tak „babo raď“. A to se pod to podepíše předseda Svazu českých filatelistů, kterého musím být bohužel členem kvůli několika několika kartičkám. Říha

   
 2. Honza L. napsal:

  Castku v hotovosti potrebnou k vyplaceni / doplaceni vasi zasilky pomoci CN APOST muzete zaslat na postu v cennem dopise, ktery je vsak o 5 korun drazsi nez doporuceny a jeste si musite koupit specialni obalku. Delam to tak uz nekolik let a funguje to paradne.
  (tedy pokud si zasilku nenecham poslat zpet na svoji prislusnou nespolehlivou pobocku posty, ktera nejen, ze nedorucuje a neoznamuje, ale i ztraci, nejen doporucene dopisy…).

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar