Nová verze katalogu nálepek APOST 2020


Po více než dvou letech předkládám zájemcům aktualizovanou verzi katalogu nálepek APOST. Děkuji všem, kteří se na jeho vzniku podíleli a rád přijmu jakékoliv opravy, doplňky i komentáře. Vedle doplnění evidence zejména u podtypů 8 a 9 katalog reflektuje dvě zásadnější změny, ke kterým v mezidobí došlo.

První je úprava softwaru, která umožňuje na nálepku počítačem tisknout dvouřádkový text.

  • První řádek je jako dosud vyhrazen PSČ a názvu pošty a má být aktivován jen pro tisk na bianko nálepky dodané bez názvu pošty.

  • Druhý řádek je určen pro text u příležitostných nálepek (netiskne se na podací lístek) a lze ho použít na nálepky s natištěným názvem pošty i na bianko nálepky (příklady najdete na tomto odkazu). V některých případech je na tento řádek chybně vloženo PSČ a název pošty, které jsou pak na nálepku tištěny dvojmo (viz ukázka), někdy je však tištěn jen spodní řádek (pozná se podle menší svislé vzdálenosti od podacího čísla).


Velkou změnou je zavedení nového typu nálepek v černobílém provedeníTyp  4. Název pošty u typu 4A je tištěn malými písmeny a v PSČ chybí mezera mezi třetí a čtvrtou číslicí. Nálepky se objevují i v provedení 4B a 4AB a jako příležitostné (příklady najdete na tomto odkazu). S novými nálepkami souvisí úprava softwaru, kdy všechny údaje (včetně názvu pošty, je-li jeho tisk zapnut) jsou zarovnány doprava namísto doleva. Na většině pošt je zatím používán dosavadní způsob tisku, kdy jsou PSČ a název pošty zčásti překryty logem České pošty.  V menším počtu případů jsou také doloženy dosavadní nálepky typu 2 s novým způsobem tisku doprava, protože na řadě pošt jsou paralelně s novými nálepkami ještě vypotřebovávány i nálepky staré. Rozdíly obou způsobů tisku (v katalogu nejsou rozlišovány) jsou zřetelné z ukázky, která zároveň znázorňuje dvě varianty nálepek (předběžně katalogizované jako podtypy), které se liší velikostí trubky a délkou nápisu dole.


Katalog APOST verze 25 je k dispozici ve 4 variantách. Specializovaná verze obsahuje navíc evidenci variant písma u typu 2A a evidenci doložených dat použití a zapnutí a vypnutí tisku názvu pošty na nálepku. Katalogizace nálepek nového typu 4 je provedena v samostatném souboru.

  • základní (2 varianty) – řazení hlavního katalogu – abecedně nebo podle PSČ

  • specializovaná (2 varianty) – řazení hlavního katalogu – abecedně nebo podle PSČ


Na níže uvedených odkazech si můžete stáhnout ve formátu ZIP požadovanou verzi a variantu katalogu APOST (v25).

Autor příspěvku: Petr Gebauer


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar