Category Archives: Literatura

Historik poštovní a filatelistický č. 3 – 2024/2


V těchto dnech vyšlo již třetí číslo (2024/2) elektronického občasníku Historik poštovní a filatelistický.

Jsou zde uveřejněny další poznatky poštovních razítek, které doplňují údaje z katalogů Mullera a Kleina, jakožto i monografií Votočka. S předzámkového období lze upozornit na větší množství tzv. rekomandačních razítek a razítek Franko, které pochází z tuzemských sbírek a které nebyly dosud ve výše uvedené literatuře podchyceny.

 

Propagační razítka z odstoupených území Čech a Moravy 1938 – 1945


Již před časem jsme obdrželi od našeho přítele, poštovního historika Ing. Luďka Janů velmi zajímavý soupis ručních propagačních razítek z odstoupených území Čech a Moravy v období 1938 – 1945. Uveřejnění se nám poněkud pozdrželo, za což se autorovi omlouváme. Současně vyzýváme další badatele o event. doplnění nebo upřesnění tohoto soupisu.

 

Historik poštovní a filatelistický č. 2 – 2024/1


V těchto je k dispozici další číslo (2024/1) elektronického občasníku Historik poštovní a filatelistický.

Opět obsahuje velké množství nových poznatků o razítkách, které nejsou uvedeny ve Votočkových monografiích či katalozích Müller a Klein.

 

Sbíráte kladívková razítka?


Kladívkové razítko – název pro razítko odvozený od jeho vzhledu, připomínající tvarem kladívko. Princip razítkování byl obdobný jako při práci s kladívkem, což sice snižovalo námahu, ale vyžadovalo vyšší zručnost obsluhy.výstavní publikace Československá filatelie, Praga 1988, str. 124.

 

Historik poštovní a filatelistický (nový občasník)


V prosinci 2023 byl uveřejněn nový občasník Historik poštovní a filatelistický, který bude k dispozici pouze elektronické podobě na stránkách FILASO, s jejíž technickou podporou vznikl. Tato publikace si klade za cíl být platformou pro uveřejňování doplňků, aktualizací a oprav chyb ve Votočkových monografiích, ale také v katalozích razítek Müllera a Kleina. Není cílem uveřejnit dodatky k těmto katalogům razítek či konkurovat práci jiných sběratelů na těchto dodatcích, ale shromáždit a publikovat mezi současnými sběrateli maximum položek, z nichž bude při těchto aktualizacích a dodatcích vycházeno. Jde o jakési průběžné evidování a publikování různých objevů, upozorňování na vyšlé zajímavosti v této souvislosti i v jiných publikacích, aby sběratelům bylo přiblíženo, z jakých podkladů budoucí aktualizace budou vycházet, a zároveň sběratelům umožněno své „objevy“ průběžně publikovat.

 

Počátky poštovnictví a poštovních úřadů v Liberci


Klub filatelistů 04-01 Liberec zpřístupnil na svých stránkách dvě studie:

 

Historie továren podle firemní korespondence (5)


Při prohlížení starých firemních celistvostí mne napadlo, že bych mohl podle firemní korespondence zdokumentovat historii továren (firem). Vždy mě velmi zajímalo, kdy a jak která továrna, banka, nemocnice – prostě firma vznikla, jak se jí dařilo v průběhu let, jak skončila, kam se transformovala. Ke každé firmě (od které mám sbírku firemních celistvostí) jsem vytvořil chronologický přehled (koláž – historický vývoj firmy dle firemní korespondence) a popis historie dané firmy.

Další část historie továren a firemní korespondence je věnována firmě Poštovní spořitelna – součást finanční skupiny Československé obchodní banky (ČSOB), společný podnik ČSOB a České pošty, banka s největším množstvím položek. Nabízí standardní peněžní produkty od běžných a spořicích účtů přes platební karty až po půjčky.


5. Poštovní spořitelna


Autor příspěvku: Zdeněk Říha


 

VYŠEL BULLETIN MSS 335 

PRVNÍ DÍL SLOVENSKÉ MONOGRAFIE – recenze


Dne 16.1.2022 se na klubovém webu objevila informace o vydání práce renomovaného slovenského poštovního historika Ivana Tvrdého pod názvem Historický vývoj názvov poštových služobní na Slovensku. Práce byla vydána v roce 2021 jako svou 27. publikaci Slovenskou filatelistickou akadémií jako 1. díl Monografie poštovej historie a známok Slovenska, u jejíž zřízení se též zasloužil autor.

 

Historický vývoj názvov poštových služobní na Slovensku


Slovenská filatelistická akadémia zahájila vydávání Monografie poštovní historie a známek Slovenska. Jako 1. díl vyšla práce Historický vývoj názvov poštových služobní na Slovensku (autor: Ivan Tvrdý – vlastním nákladem).

Tato práce je ekvivalentem Monografie československých a českých známek: Historický vývoj názvů pošt v českých zemích – 20.díl a Historický vývoj názvů pošt a poštoven v českých zemích – 20.díl (2).Stanovená cena: 30 € + poštovné a balné (do Česka 7 €).

Platba předem na bankovní účet SK97 0200 0000 0032 8924 5212.

Autor by rád tuto práci vystavil také na Evropské výstavě poštovních známek LIBEREC 2022.

Další informace na e-mailu: itvrdy@centrum.sk


 
Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar