Zajímavosti


Aršíky 100. let Velké války – Jan Maget

Česká pošta, s.p. vydala v průběhu let 2014-2018 pět aršíků ke 100. výročí Velké války a obnovení Českého státu. Zobrazují společenskou realitu roku vzniku Velké války až do jejího ukončení. Každopádně velmi těžká emise pěti aršíků je spíše optimistická a autor Jan Maget se s těžkým námětovým problémem srovnal velmi důstojně a nápaditě. Přinášíme vám možnost si celý komplet popisu všech pěti aršíků, včetně podrobnějších údajů o jednotlivých částech, stáhnout ve formátu PDF nebo DOC:

Značka ČKD v Praze – výplatní otisky

Náš Klub filatelistů byl požádán panem Jaroslavem Rubišarem, aby vložil na stránky jeho prosbu o výpomoc při doplnění seznamu subjektů ČKD v Praze chybějícími či nepřesnými informacemi, případně výplatními otisky v lepší kvalitě či otisky novými. Přinášíme vám možnost stažení studijního materiálu, včetně podrobnějších údajů o jednotlivých částech, stáhnout ve formátu PDF:

Bližší podrobnosti najdete zde.

10 let cenných nálepek APOST

Možná se zdá titulek zavádějící, když v roce 2017 hovoříme o 10-ti letech cenných nálepek APOST v České republice. Připomeňme si však duben roku 1994. Při listování starších čísel časopisu Filatelie se na mě usmál článek právě s tímto titulkem. Jeho autor Miroslav Langhammer v něm připomíná desetiletý vývoj cenných nálepek APOST. Článek vyšel v časopise Filatelie č. 6/2004, str. 10-15.

Čísla v názvech pošt

V časopise Filatelie se objevil článek vydaný v roce 2007, který se týká “Čísel v názvech pošt”. Jeho autorem je Jiří Kratochvíl. Článek vyšel ve Filatelii č. 10/2007, str. 2-6. Dnes je již samozřejmé, že součástí názvů každé pošty jsou i číslice; nebývalo tomu ovšem vždy. Jak víme, tato čísla jsou dvojího druhu. Jednak jde o poštovní směrovací číslo, které má každá pošta, a pak číslo pořadové. To mají ale jen pošty v místech, kde jich je více se stejným názvem …

Zrušené pošty

Poštovní služebny jako součást našeho moderního života jsou živým organismem. V případech potřeb obyvatel vznikají a stejně tak zase zanikají. Je bohužel smutnou pravdou, že právě potřeby obyvatelstva nejsou tím pravým důvodem jejich existence. Jak v dobách minulých, tak i v současnosti je zásadním hlediskem pro jejich existenci potřebná úroveň jejich rentability a nezbytná ekonomická prosperita. A právě jejich nedostatečnost se stala tím zcela jednoznačným důvodem pro jejich postupné rušení.

Pošta Rožnov pod Radhoštěm

Dne 1. listopadu 1850 byla v tehdejším městečku Rožnov zřízena sběrna psaní a bylo zahájeno každodenní doručování zásilek pěším poslem do nejbližšího místa s poštovním úřadem – Valašského Meziříčí. Takto začíná sedmistránkový dokument Historie pošty v Rožnově pod Radhoštěm. Celý text najdete na tomto odkazu. K 170. výročí pošty v Rožnově pod Radhoštěm byla vydána RN (najdete ji zde.)

Lodní pošta - Newsletter

Novinkou na české filatelistické scéně se stala společnost PHILATELY BOHEMIA s.r.o., která nejen iniciovala vydání vlastních známek, ale spustila vydávání pravidelného Newsletteru “lodní pošty”.


Nová emise známek - 12.6.2024
This is default text for notification bar