Zajímavosti


Aršíky 100. let Velké války – Jan Maget

Česká pošta, s.p. vydala v průběhu let 2014-2018 pět aršíků ke 100. výročí Velké války a obnovení Českého státu. Zobrazují společenskou realitu roku vzniku Velké války až do jejího ukončení. Každopádně velmi těžká emise pěti aršíků je spíše optimistická a autor Jan Maget se s těžkým námětovým problémem srovnal velmi důstojně a nápaditě. Přinášíme vám možnost si celý komplet popisu všech pěti aršíků, včetně podrobnějších údajů o jednotlivých částech, stáhnout ve formátu PDF nebo DOC:

Značka ČKD v Praze – výplatní otisky

Náš Klub filatelistů byl požádán panem Jaroslavem Rubišarem, aby vložil na stránky jeho prosbu o výpomoc při doplnění seznamu subjektů ČKD v Praze chybějícími či nepřesnými informacemi, případně výplatními otisky v lepší kvalitě či otisky novými. Přinášíme vám možnost stažení studijního materiálu, včetně podrobnějších údajů o jednotlivých částech, stáhnout ve formátu PDF:

Bližší podrobnosti najdete zde.

10 let cenných nálepek APOST

Možná se zdá titulek zavádějící, když v roce 2017 hovoříme o 10-ti letech cenných nálepek APOST v České republice. Připomeňme si však duben roku 1994. Při listování starších čísel časopisu Filatelie se na mě usmál článek právě s tímto titulkem. Jeho autor Miroslav Langhammer v něm připomíná desetiletý vývoj cenných nálepek APOST. Článek vyšel v časopise Filatelie č. 6/2004, str. 10-15.

Čísla v názvech pošt

V časopise Filatelie se objevil článek vydaný v roce 2007, který se týká “Čísel v názvech pošt”. Jeho autorem je Jiří Kratochvíl. Článek vyšel ve Filatelii č. 10/2007, str. 2-6. Dnes je již samozřejmé, že součástí názvů každé pošty jsou i číslice; nebývalo tomu ovšem vždy. Jak víme, tato čísla jsou dvojího druhu. Jednak jde o poštovní směrovací číslo, které má každá pošta, a pak číslo pořadové. To mají ale jen pošty v místech, kde jich je více se stejným názvem …

Zrušené pošty

Poštovní služebny jako součást našeho moderního života jsou živým organismem. V případech potřeb obyvatel vznikají a stejně tak zase zanikají. Je bohužel smutnou pravdou, že právě potřeby obyvatelstva nejsou tím pravým důvodem jejich existence. Jak v dobách minulých, tak i v současnosti je zásadním hlediskem pro jejich existenci potřebná úroveň jejich rentability a nezbytná ekonomická prosperita. A právě jejich nedostatečnost se stala tím zcela jednoznačným důvodem pro jejich postupné rušení.

Pošta Rožnov pod Radhoštěm

Dne 1. listopadu 1850 byla v tehdejším městečku Rožnov zřízena sběrna psaní a bylo zahájeno každodenní doručování zásilek pěším poslem do nejbližšího místa s poštovním úřadem – Valašského Meziříčí. Takto začíná sedmistránkový dokument Historie pošty v Rožnově pod Radhoštěm. Celý text najdete na tomto odkazu. K 170. výročí pošty v Rožnově pod Radhoštěm byla vydána RN (najdete ji zde.)

Lodní pošta - Newsletter

Novinkou na české filatelistické scéně se stala společnost PHILATELY BOHEMIA s.r.o., která nejen iniciovala vydání vlastních známek, ale spustila vydávání pravidelného Newsletteru “lodní pošty”.

Barvy otisků razítek na starých celistvostech (novinka)

Poštovní historik a odborník v oblasti starých dopisů a dalších celistvostí Ing. Luděk Janů nám poskytl svoji úvahu nad nesprávnými vyjádřeními sběratelů, filatelistických obchodníků a aukčních portálů, pokud se jedná o některé popisy barev otisků razítek na představovaných či nabízených dopisech.

Nuláky – neobvyklé otisky výplatního stroje (novinka)

Od poštovního historika a odborníka v oblasti výplatních strojů Ing. Luďka Janů jsme obdrželi zajímavé pojednání Nulák. Rádi uveřejňujeme tento text a očekáváme zajímavou diskusi k tomuto tématu.

Propagační razítka z odstoupených území Čech a Moravy 1938 – 1945 (novinka)

Již před časem jsme obdrželi od našeho přítele, poštovního historika Ing. Luďka Janů velmi zajímavý soupis ručních propagačních razítek z odstoupených území Čech a Moravy v období 1938 – 1945. Uveřejnění se nám poněkud pozdrželo, za což se autorovi omlouváme. Současně vyzýváme další badatele o event. doplnění nebo upřesnění tohoto soupisu.

Přídavná razítka poštovních úřadů v 19. století (novinka)

V rámci výkladu, který byl doprovázen promítáním skenů dopisů a otisků razítek, jsme se přenesli především do 1.poloviny 19.století (kolem roku 1840), kdy se ukázky týkaly přeshraniční korespondence s přídavnými razítky, což jsou razítka používaná na poštách ke sdělení jiné poštovní instanci o tom, co se se zásilkou učinilo, či co má následující instance učinit.


Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar