Propagační razítka z odstoupených území Čech a Moravy 1938 – 1945


Již před časem jsme obdrželi od našeho přítele, poštovního historika Ing. Luďka Janů velmi zajímavý soupis ručních propagačních razítek z odstoupených území Čech a Moravy v období 1938 – 1945. Uveřejnění se nám poněkud pozdrželo, za což se autorovi omlouváme. Současně vyzýváme další badatele o event. doplnění nebo upřesnění tohoto soupisu.

V uvedeném přehledu jsou výhradně data z celistvostí, které autor viděl. S rozsahem používání razítek, uváděném např. v publikaci Engel, Sudetenland Stempelkatalog, vyd. 2008, 2017, nechce polemizovat.

Kromě těchto razítek z poštovních úřadů ze současného území České republiky existují razítka téže kategorie z poštovních úřadů těsně za hranicí. Vzhledem k tomu, že tzv. Sudety se staly ve sledovaném období nedílnou součástí Německa, je přirozené, že řada občanů žijících v bývalém Československu používala i tyto poštovní úřady (resp. k nim byly sváženy zásilky), mimo jiné i ke korespondencí do protektorátu Čechy a Morava. Jsou to například poštovní úřady Altenberg, Radiumbad Brambach, Bad Elster (česky Lázně Halštrov); použití těchto razítek autor zjistil asi u čtyřiceti z nich. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar