Z historie pošt města Prahy do roku 1918 – fotogalerie z přednášky


Ve čtvrtek 2. května jsme se opět sešli na klubové schůzce v Domě Portus, jejíž součástí byla přednáška pana Jaroslava Pecha na téma Z historie pošt města Prahy do roku 1918. Přednášku zahájil a přednášejícího a posluchače přivítal p. Ladislav Čechák, člen výboru klubu – organizátor odborné činnosti.

Spolu s přednášejícím p. Jaroslavem Pechem, s jeho výkladem poštovní historie českých zemí a ukázkami z jeho sbírky a exponátů, které byly promítány pomocí datového projektoru, jsme se pak ponořili hluboko do historie, resp. až do roku 1526 (zřízení poštovní linky mezi Prahou a Vídní po zvolení Ferdinanda I. českým králem). Zde se přednášející opíral o studium významných titulů naší poštovně-historické literatury a historický vývoj ilustroval ukázkami novějšího materiálu s danou tématikou. Promítnutý sken krásného šlechtického dopisu se suchými pečetěmi, odeslaného z Prahy píseckému rychtáři, nás pak opět přenesl do minulých staletí. Pan Pech se zaměřil na poštu ve vztahu k Praze a na svých ukázkách dopisů a poštovních dokumentů (např. recepisy a poptávací listy) představil různé druhy poštovních zápisů. Samozřejmě tím dospěl k otiskům nejstarších pražských razítek. V závěru přednášky připojil ukázky dopisů s razítky poštovních úřadů obcí v okolí Prahy, které byly později k Praze připojeny.

Z fotogalerie, za kterou děkujeme p. Tomášovi Chudobovi, můžete vysledovat atmosféru v sále Dřevák Domu Portus, soustředěnost přednášejícího i posluchačů a některé promítnuté ukázky.

Za pečlivě připravenou přednášku v závěru panu Pechovi poděkoval p. Čechák a jménem výboru klubu mu popřál hodně dalších úspěchů v badatelské, sběratelské a vystavovatelské činnosti. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar