Přídavná razítka poštovních úřadů v 19. století – fotogalerie z přednášky


Ve čtvrtek 7.března 2024 jsme se opět sešli na klubové schůzce v Domě Portus, jejíž součástí byla přednáška našeho přítele, zaníceného poštovního historika Ing. Luďka Janů na téma Přídavná razítka poštovních úřadů.

V rámci výkladu, který byl doprovázen promítáním skenů dopisů a otisků razítek, jsme se přenesli především do 1.poloviny 19.století (kolem roku 1840), kdy se ukázky týkaly přeshraniční korespondence s přídavnými razítky, což jsou razítka používaná na poštách ke sdělení jiné poštovní instanci o tom, co se se zásilkou učinilo, či co má následující instance učinit. Tato sdělení se obvykle psala na zásilku nebo poštovní tiskopis ručně, avšak pokud se nějaká situace opakovala častěji, nechávaly si pošty zhotovit razítko s příslušným textem. Vzhled těchto přídavných razítek byl rozmanitý a odvislý od kreativity poštmistra, případně rytce. A tak jsme mohli vidět různé otisky razítek, např. Charge a P.P.. Na dalších skenech dopisů odeslaných v rámci Rakouska jsme viděli ručně psané poznámky i přídavné razítko „Franco“ a další podací razítka. Pro doporučenou poštu se používalo ruční označení typu Nota bene.

Zajímavostí byly i peněžní dopisy s označením přídavnými razítky LAUT ANGABE nebo NACH ANGABE (podle udání), s razítky po odchodu pošty Nach Angang der Post.

Vzácná jsou razítka na dopisech, které prošly desinfekcí (vykuřování).Pro náročnost problematiky přídavných razítek jsme se tedy pro tentokrát spokojili s pohledem do uvedeného období. A tak jen na závěr přednášky a pro zasmání se Luděk zmínil, že v současnosti velmi často používané přídavné razítko je NEZASTIŽEN / OZNÁMENO / ULOŽENO DNE: …, které bývá doručovateli tištěno na doporučené dopisy ještě před vlastní pochůzkou …

Přednášku uvedl a v závěru Ing. Luďkovi Janů za výbor klubu poděkoval Ing. Ladislav Čechák, organizátor odborné činnosti. Za připojené fotografie z části přednášky děkujeme našemu novinkářovi panu Janu Všetečkovi. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar