Klubové odpoledne s přednáškou – 7.3.2024


Zveme Vás na sedmé klubové odpoledne 44. přednáškového cyklu 2023 – 2024 s tématem

Přídavná razítka poštovních úřadů

7.3.2024 (čtvrtek) od 16:30 hod.

přednáší: Ing. Luděk Janů

Přednáška se koná v Domě PORTUS (Život 90, z.ú.) v Praze 1,
ul. Karolíny Světlé 18 (roh s ulicí Betlémskou)


Ing. Luděk Janů (* 1954)

Není žádným nováčkem na přednáškovém poli. Jako dlouholetý sběratel otisků výplatních strojů s pohledem na jejich světovou historii a vývoj, tak se specializací na československé i protektorátní otisky nám mezi léty 1988 a 1994 věnoval již 4 přednášky s tímto zaměřením a rovněž 2 přednášky s tématikou telefonních karet a jejich vztahu k filatelii (seznam přednášek).

Luděk Janů se již v 80. letech minulého století zapojil do činnosti tehdejších sekcí Komisí poštovní historie a celin SČSF a SČF a v 90. letech byl aktivním představitelem Stolní společnosti sběratelů výplatních otisků, která se pravidelně scházela v restauraci U Pešků v Sokolské ulici v Praze, vydávala bulletin KURÝR (redakční rada: Luděk Janů, Tomáš Novák a Ivan Leiš) a měla svůj výplatní strojek Postalia s řadou příležitostných štočků. Tato společnost ideově navázala na obdobnou společnost předválečnou, jejímiž členy byli např. akad. arch. Albert Jonáš, št. kpt. Winkler a Ing. Jiří Pohorecký.


Definice slovy Luďka Janů


Do skupiny přídavných razítek řadím razítka používaná na poštách ke sdělení jiné poštovní instanci o tom, co se se zásilkou učinilo, či co má následující instance učinit. Tato sdělení se obvykle píší na zásilku nebo poštovní tiskopis ručně. Pokud však se nějaká situace opakuje častěji, nechávají si pošty zhotovit razítko s příslušným textem. Vzhled těchto razítek je rozmanitý a odvislý od kreativity poštmistra, případně rytce. Definice to není brilantní, ale lepší mne nyní nenapadá.


Kliknutím na obrázek se dostanete k jeho větší velikosti

 

1 Responses to Klubové odpoledne s přednáškou – 7.3.2024

  1. Emanuel Lukeš napsal:

    Vážení přátelé, prosím o zprostředkování korespondenčního setkání (e-mailem) s Ing. Luďkem Janů. Přednášky se nemohu zúčastnit a potřebuji se ho zeptat na přídavné razítko P.P. v rámečku, používané poštou ve Francii. Vím , že podobné přídavné razítko PD existuje a znamená Payed to destination, ale nevím, co znamená P.P.
    Děkuji a zdravím,
    Ing. Emanuel Lukeš, Plzeň

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar