Katalog R-nálepek I.republiky


Katalog R-nálepek I.republiky autora Štěpána Kučery


Před několika dny jsem našel v emailové schránce zprávu od přítele Štěpána Kučery z Kamenice nad Lipou, velmi známého sběratele doporučené pošty a zejména R-nálepek. Do podvědomí sběratelské obce poštovní historie se dostal v rámci obnovené komise poštovní historie a celin a zřízené sekce R-nálepek (později pracovní skupiny poštovních nálepek v rámci sekce adjustace poštovních zásilek). R-nálepkáři byli velmi činní a byli tahouni celé tehdejší komise. Jak by ne, sběretateství R-nálepek přivábilo snad největší počet aktivních zájemců (odkazuji na průzkum zájmu o obory PHaC). Obdržená zpráva měla rozsáhlou přílohu – katalog R-nálepek I.republiky.


Katalog R-nálepek obsahuje:

 • barevný katalog (186 stran)

 • verzi pro černobílý tisk v menším písmu (150 stran)

 • vzorník typologie ke katalogu (9 stran)

 • příruční vzorníky (3 listy) s obrázky kódů nápisů.


Jak se ke katalogu R-nálepek dostat? Máte 2 možnosti.

 1. Přes webový portál zamekkamenicenadlipou.wz.cz. Klikněte na fotografii zámku (resp. foto jeho věže), po otevření další stránky klikněte na R-nálepku Kamenice nad Lipou. Pak se otevřou stránky o R-nálepkách a dalších souvisejících informacích.

 2. Zaslat požadavek na emailovou adresu jirka.marko@seznam.cz . Zašlu vám jej v ZIP formátu (velikost souboru4 MB).


Historie rukopisu je též zajímavá. Autor jej měl 20 let v šuplíku ve strojopise. Nikdo jej nechtěl. Když viděl, jak se všichni honí za APOSTy a R-nálepky zůstávají ve stínu zájmu, rozhodl se. Otevřel šuplík a věří že internet pomůže …

Přítel Štěpán Kučera není jen vášnivý filatelista a poštovní historik, ale i nadšený patriot, který má rád své místo (Kamenici nad Lipou), svůj kraj, město a region propaguje, jak může. Má rád přírodu, jeho fotografie a láska k heraldice dotvrzují jeho široký zájem a talent. Provozuje několik webových portálů. Když na ně vstoupíte, dostanete se do pestrého světa zájmů Štěpána Kučery. Dozvíte se mnoho a narazíte i na zajímavé vychytávky (např. měření RN bez lupy a pod.). Přeji hodně radosti.


Na stránkách Štěpána Kučery je seznam pošt s jejich fotografiemi, které z valné části dodal p. Jiří Kratochvíl a p. Jiří Müller z Hradce Králové. Už je tam po stránce fotografické kompletní Praha, okresy Praha-západ, Praha-východ a Kolín. Před dokončením je okres Kladno. Pan Kratochvíl se chystá postupně doplňovat chybějící snímky pošt Středočeského kraje.


Přehled webových portálů Štěpána Kučery


Popis Odkaz

Základní – kmenové stránky Kamenice na Lipou

zde.

Městské znaky 706 českých měst, seznam 438 městysů

zde.

Štěpán Kučera

KUCERA_FOTO

450 pohlednic Kamenice na Lipou

zde.

Seznam 6514 panských sídel a 687 hradišť v Česku

zde.

Fotogalerie Kamenice na Lipou a okolí – 400 fotografií

zde.

Přes 8000 fotbalových odznaků z českého území od roku 1890

zde.

Autor: Ivan Leiš


 

4 Responses to Katalog R-nálepek I.republiky

 1. Ivan Leiš napsal:

  Přítel Štěpán Kučera z Kamenice nad Lipou mne informoval o webové stránce http://odznaky.wz.cz, kde dole jsou vzorky katalogů R-nálepek (zájemce se k nim dostane kliknutím na brněnskou výstavní) těchto časových období:

  1886 – 1919

  1919 – 1939 (české, slovenské, podkarpatské pošty – celkem 3 katalogy),

  1939 – 1945 Sudety doplnění

  1939 – 1945 Čechy a Morava

  1945 – 1994.

  Celkem sedm.

  Rád tento link zájemcům o doporučené nálepky a doporučenou poštu zveřejňuji.

  I.L.

   
 2. Věra Kohutová napsal:

  Zajímám se o sběratelství R-nálepek. Po mém otci jsem zdědila sbírku R-nálepek. Chtěla bych v této činnosti pokračovat ,nebo v případě, že tato činnost bude pro mě náročná , tak sbírku prodat. Prosím o radu, který krok bych nejdříve měla učinit. Věra Kohutová

   
  • Štěpán Kučera napsal:

   Mohu Vám zaslat katalogy R-nálepek 1886-1994 (rakouské 1886-1918, ČSR I 1919-1939, Sudety 1938-1945, Čechy a Morava 1939-1945, ČSR II 1945-1994. Zašlete e-mail. Katalogy ve wordu rozesílám zdarma.

    
  • Štěpán Kučera napsal:

   Mohu Vám zaslat Mahovského zpravodaj R-nálepky 1978-1986 v PDF, 370 stran. Pro seznámení s oborem od píky – je to vynikající.

    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar