Category Archives: Poštovní muzeum

XlV. Den české filatelie – letos virtuálně


Tradiční XIV. ročník Dne filatelie byl letos poprvé zpřístupněn virtuálně. Den české filatelie se koná Poštovním muzeu každoročně v předvánočním čase ve spolupráci se Svazem českých filatelistů a časopisem Filatelie.

V pátek 18.12.2020 si zároveň připomínáme 102. výročí založení Poštovního muzea.

První virtuální Den české filatelie v Poštovním muzeu v Praze můžete shlédnout na tomto videu


Časový rozpis videa v celkové délce (34:31 min)

  • 00:00 – Úvod

  • 00:31 – Historie Poštovního muzea v Praze

  • 01:52 – Výstava Silnicí, železnicí, vzduchem, vodou – poštovní dopravní prostředky

  • 14:56 – Nejzajímavější exponáty ze stálé expozice poštovních známek

  • 33:13 – Muzejní obchod a závěr

Zdroj: @Poštovní muzeum


 

Pražský železniční den (12.9.2020)


 

Pošli to dál! Pošta českých skautů a další příběhy – výstava (aktualizace)


Aktualizace 15.8.2018


Výstavu „Pošli to dál! Pošta českých skautů a další příběhy“ v Poštovním muzeu doprovází po dobu konání Světové výstavy poštovních známek PRAGA 2018 (15. – 18.8.2018) nejen expozice soutěžních exponátů filatelistické literatury, ale také několik unikátních panelů a pracovišť pro děti, kde se mohou blíže seznámit s poštovními známkami a filatelií. Průřez výstavou a její mimořádné rozšíření je zachyceno v sešitku, který je v limitovaném nákladu poskytován návštěvníkům. Sešitek s českými a anglickými texty obsahuje řadu fotografií a obrázků.

 

Výstava 2296 KILO – příležitostná poštovní přepážka


Poštovní muzeum v Praze Vás zve již tuto sobotu 7.4.2018 na tradiční příležitostnou poštovní přepážku od 9 do 15 hodin k probíhající výstavě 2296 KILO. Zájemci si mohou zakoupit dopisnici s přítiskem a nechat si ji orazit příležitostným poštovním razítkem.

Od 9 hodin bude rozdávat autogramy autorka motivu dopisnice Tereza Koutníková, v 10 hodin se k ní přidá Marie Kouhoutová, ilustrátorka a odborná asistentka ateliéru Komiks a ilustrace FUDLS v Plzni, mimo jiné autorka vánoční známky z roku 2012.

Dopisnice k výstavě 2296 KILO

Autogramiáda bude probíhat v dopoledních hodinách do 12 hodin.


 

Výstavní program Poštovního muzea v Praze – rok 2018


 

Poštovní schránky ve sbírkách Poštovního muzea ve Vyšším Brodě


V letošním roce si připomínáme významné výročí zavedení poštovní schránky u nás. Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě vystavuje ve své stálé expozici celou řadu poštovních schránek z různých období poštovnictví na našem území a nabízí tak zajímavý pohled na jednu z důležitých částí poštovního provozu, která nás všechny provází po celý život. Poštovní schránka se stala i jedním z témat našeho přednáškového cyklu 2016/2017, která se uskuteční dne 4.5.2017. I emisní plán známek ČR pamatuje na toto výročí. Dne 20.9.2017 bude vydána poštovní známka „200 let poštovní schránky“.


 

Výstava „Ve znamení sv. Floriána“


Výstava je věnována tématu hasičů a hasičské technice ve známkové tvorbě. Výtvarné návrhy jsou doplněny zajímavými exponáty zapůjčenými z Uměleckoprůmyslového musea a Národního technického muzea. Více informací najdete v článku o výstavě. Výstava dále představuje výtvarné návrhy k vlastní emisi známek, kterou si jako objednatel zadalo v roce 2016 Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.


 

Výzva k 200. výročí poštovní schránky


Poštovní muzeum vyhlašuje u příležitosti nadcházejícího 200. výročí zavedení poštovních schránek v českých zemích akci k doplnění muzejní sbírky.

 

98. výročí založení Poštovního muzea


Poštovní muzeum již tradičně vydává 18.12. pamětní list a v tento den otvírá také příležitostnou poštovní přepážku. K připomínce letošního 98. výročí založení Poštovního muzea byla vybrána známka z roku 1978 Stará Praha – 60 let československé poštovní známky.

 

X. ročník Dne české filatelie 2016 v Poštovním muzeu v Praze


Dne 8. listopadu 2016 od 9 do 17 hodin proběhne v Poštovním muzeu v Praze tradiční, již X. ročník Dne české filatelie. Vstup na Den filatelie je na pozvánky Svazu českých filatelistů.


 
Dnes (tedy 20.1.2022) je emisní den
This is default text for notification bar