Páté vydání katalogu strojových propagačních razítek


Letošního června se sběratelé dočkali pátého vydání katalogu strojových propagačních razítek Československa z období 1. republiky, jednoho z významných specializovaných filatelistických oborů a oborů poštovní historie. Autory katalogu v angličtině, který je k dispozici na internetové adrese https://www.csphilately.net/ v rubrice Publication for free (publikace zdarma) pod názvem:

CZECHOSLOVAKIA MACHINE ADVERTISING CANCELS:
THE FIRST REPUBLIC PERIOD,

katalog-strojovych-propagacnich-razitekjsou Steven Friedenthal a Peter Schubert. Detailní a přehledná práce má rozsah 327 stran, obsahuje řadu ilustrací a rejstříkové přehledy, které usnadňují značně práci sběratele. Velkou předností je i identifikace výrobců orážecích strojů (Krag, Universal, Ascot Hasler). Dvě přílohy čerpají i data jednak ze šestidílné známé publikace Václava Nebeského „Československá příležitostná a propagační razítka 1919-1969“, jednak z práce Miroslava Rulce a Josefa Chudoby „Přehled turnusových razítek používaných na území Československa“.

Friedentahlův a Schubertův katalog vyšel s velkou podporou Společnosti pro československou filatelii (Society for Czechoslovak Philately) a jejího emeritního prezidenta Ludvíka Z. „Lou“ Svobody a redaktora významného časopisu „The Czechoslovak Specialist“ (časopis rediguje již 17 let), který se podílel na vydání této práce.


Při této příležitosti stojí za to, představit oba autory.


Steven Friedenthal je sběratel, vystavovatel a autor filatelistické literatury. Je členem těchto institucí: Edmonton Stamp Club, British North America Philatelic Society, Society for Czechoslovak Philately, Czechoslovakia Philatelic Society of Great Britain, EirePhilatelic Association, Philatelic Specialists Society of Canada a Postal History Society of Canada. Jako předseda BNAPS Slogan Study Group připravil několik článků, redigoval zpravodaj a je autorem „Hand Stamp Slogan Cancels of Canada“. Jeho exponáty klasického období razítek získaly několik národních zlatých medailí a dalších ocenění. Stojí za připomenutí, že jeho exponát „Československo: strojová propagační razítka v období I. republiky“ je i součástí Exponetu (exponát č. 816, počet listů 112).

Dr. Peter Schubert se narodil v Praze. Plynně hovoří několika slovanskými a jinými jazyky a přednášel komparativní literaturu na University of Alberta. Je zároveň úředním překladatelem. Zasloužil se o překlady zmíněné publikace.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar