Razítka pro označování zásilek (1)


Každodenní skart, ve kterém nacházejí zájemci o doklady současného poštovního provozu řadu zajímavostí na celistvostech je vynikajícím zrdojem rozšíření sbírek. Vždy byl, je a stále jistě bude. Najdeme v něm i dost opomíjené poštovní znaky. Jedním z nich jsou i bohužel stále opomíjené pro svou neatraktivnost a monotónost, často nazývanou jako „filatelistická šeď“, razítka pro označování zásilek podávaných u České pošty na základě dohody.

zvireci_postakNěkteří sběratelé zcela jistě nepřehlédli, že od 1.4.2014 Česká pošta přijala nový vzor tohoto označování. Vzory jsou závazné pro podavatele, kteří zásilky podávají na základě dohody. Z této dohody jsou vyňaty zásilky podávané na základě Dohody o používání výplatních strojů. Tam platí s ohledem na charakter vyplácení a jeho prostředky úplně odlišná pravidla.

V přechodném období (nejdéle však do konce roku 2014) bylo možno podávat i zásilky s označením platným do 1.4.2014. Několik měsíců v poštovním provozu existovaly souběžné varianty.

Od 1.4.2014 byly stanoveny celkem čtyři vzory – dva pro vnitrostátní provoz (A, B), dva pro mezinárodní (A, B). Viz dolní přehled. Varinata A má vhodné razítko S-832T a varianta B razítko S-844.


Jaké jsou parametry?


dohoda_cp_razitkaPrvky označení (viz obrázek vpravo)

 1. Pole pro logo ČP výškové.

 2. Pole pro produktovou zkratku zvoleného produktu.

 3. Pole pro číslo dohody upravující způsob úhrady ceny a další informace dle zvoleného produktu.
  Další údaje (pro cizinu zkratka P.P. a CZECH REPUBLIC).

Požadované rozměry

 1. Rozměr rámečku 73 mm x 15 mm.

 2. Vzdálenost rámečku od okraje obálky je 5 mm.

 3. Logo České pošty je umístěno v levé části. Šířka loga 12 mm.

Barevnost potisku

 1. Černá

 2. Modrá – Pantone 280C (CMYK: 100/85/5/22)

  Pro jiné barevné provedení nutná konzultace se zástupcem České pošty.

Font

 1. Bezpatkový (např. Arial, Helvetica – vel. písma 11b)


dohoda_cp_razitka_1

Zdroj obrázků: www.a-razitka.czPříklady zásilek

razitka_zasilka_priklad_1 razitka_zasilka_priklad_2

Autor: Ivan Leiš


 

2 Responses to Razítka pro označování zásilek (1)

 1. MUDr. František Šťastný napsal:

  Dobrý den ! Je známo, jak označovala Česká pošta zásilky před 1. 4. 2014? A jak určit, zda obálka pochází z období před a po 1. 4. 2014, když jsou obálky bez denního razítka a mají jen oranžový čárkový kód z třídírny zásilek? Děkuji za odpověď.

   
 2. Ivan Leiš napsal:

  Dobrý den pane doktore,

  podoba výplatních znaků na celistvostech popsaných v příspěvku je známa jen z celistvostí prošlých poštou. Ucelená, ani dílčí literatura až na malé výjimky neexistuje a není znám ani přehled o pravidlech České pošty a jejích předchůdců. Pravidla jsou skrytá v archivech, něco lze dohledat ve věstnících. Hlavním zdrojem vědomostí jsou celistvosti z předmětné doby. Velkou roli hraje sběratelský cit, vědomosti a znalosti získané prohlídkou a studiem poštovně historického skartu a další okolnosti (druh, barva, kvalita obálek, údaje na obálkách, studium znaků poštovního provozu apod.).

  V tomto případě hodně může napovědět skart z období 1.4. – 31. 12. 2014, kdy byl povolen souběh nových a předchozích znaků.

  Přeji úspěch.

  I. L.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar