Pár poznámek k tzv. dvourychlostnímu doručování listovních zásilek od 1.2.2020 a jak porozumět ceníku České pošty


Od 1.2.2020 zavádí Česká pošta nový, tzv. dvourychlostní systém doručování listovních zásilek. Odesílatel si nově bude moci zvolit:

 • prioritní režim dodání – nejrychlejším možným způsobem, tedy následující pracovní den po podání, nebo

 • ekonomický režim dodání – s dodáním až dva dny po podání – tzv. doručování „obden“.

Poměrně zjednodušenou informaci a zdůvodnění, proč dochází k tomuto kroku, obsahovala již aktualita tiskového mluvčího České pošty p. Matyáše Vitíka ze dne 29.11.2019, kterou můžeme na internetových stránkách České pošty nalézt na adrese zde.


Podrobnější informace však přináší až „Ceník poštovních služeb a ostatních služeb poskytovaných Českou poštou, s.p.“, účinný od 1.2.2020. Ceníky České pošty můžeme hledat na jejím webu na stránce „Ceník služeb České pošty“. Tam si nyní pro tuto problematiku vybereme první ze tří uvedených částí, a to „Kompletní ceník platný od 1. 2. 2020“. Nejlépe se nám bude dále pracovat s prvním z uvedených odkazů. Zde můžeme otevřít, číst, uložit si (doporučuji) nebo tisknout soubor s názvem Cenik_1_2_2020_final.pdf. Tento ceník, jehož účinnost se již velmi blíží, je však velmi rozsáhlý a ne zcela jednoduchý materiál. Pro nás, filatelisty, sběratele celistvostí, budou nejdůležitější informace na stranách 5, 6, 13 a 77.

Z tabulek, týkajících se listovních zásilek (zejména „Obyčejné psaní“ na straně 5 a „Doporučené psaní“ na straně 6), a z textů pod nimi zjišťujeme, že jsou zde uvedeny nové ceny služeb při volbě prioritního režimu dodání. Se znalostí dosud platných cen zjišťujeme, že se jedná od 1.2.2020 ve všech položkách o navýšení o 7 Kč. Je zde i poznámka, že adresní strana zásilky v prioritním režimu dodání musí být opatřena nálepkou D+1, případně výrazně označena poznámkou D+1.

Bohužel však přímo zde nenalezneme informace o cenách při volbě ekonomického režimu dodání.

Takovou potřebnou informaci najdeme až na straně 13 tohoto nového ceníku v tabulce „Ostatní slevy“. Zde zjistíme, že u převážné části listovních zásilek (kromě cenných psaní) můžeme dosáhnout slevy 7 Kč při volbě ekonomického režimu dodání. To se tedy týká i doporučených psaní. Lze tedy jednoduše konstatovat, že výsledné ceny se slevou budou ve stejné výši jako ceny dosavadní.

Na straně 77 uvedeného ceníku pak nalezneme m. j. ceny písmenových známek. Nás k této problematice zajímají zejména známky s písmeny

 • A … odpovídá ceně za vnitrostátní „Obyčejné psaní – standard“ do 50 gramů … (nově) nominální hodnota 26 Kč,

 • B … odpovídá ceně za vnitrostátní „Obyčejné psaní – standard“ do 50 gramů v ekonomickém režimu dodání … nominální hodnota 19 Kč.

První poštovní známky s písmenem B budou vydány právě v sobotu 1.2.2020, a to výplatní známka „Favorit“ a známkový sešitek s 10 známkami „Poštovní uniformy“. Vydána bude také provozní dopisnice rovněž se známkou s písmenem B „Poštovní uniformy“.

Dnem účinnosti uvedených změn by měly být na poštách k dispozici také nálepky D+1, jejichž zobrazení a použití můžeme vidět na blogu EXPONET FORUM.

Autor příspěvku: Ing. Pravoslav Kukačka


 

10 Responses to Pár poznámek k tzv. dvourychlostnímu doručování listovních zásilek od 1.2.2020 a jak porozumět ceníku České pošty

 1. "UTAJENÉ" ZDRAŽENÍ POŠTOVNÉHO napsal:

  Dobrý den,
  děkuji p. Kukačko, jedná se patrně o první ucelenou informaci o „utajeném“ zdražení poštovného od 1.2.2020.
  Když to zjednoduším, tak za stejnou službu (doručení do jednoho dne od podání) zaplatím za obyčejné i doporučené psaní o 7 Kč více. Za původní cenu (tedy podle ČP za poštovné se slevou) se doručení protáhne minimálně na dva dny.
  To není zlepšení služeb, ale pouhé zdražení poštovného – u doporučených zásilek již druhé v tomto roce.
  Už se těším, jak bude třídění a doručování ČP zvládat.
  Zdeněk Hrnčíř

   
  • Pravoslav Kukačka napsal:

   Vážený pane Hrnčíří,

   děkuji za Vaše hodnocení mého textu. Má snaha, aby text byl dostatečně informativní a zároveň co nejstručnější, se patrně naplnila. Navíc se vydařilo dobré načasování tohoto příspěvku, kdy je již po Novém roce, od České pošty jsou informace velmi nepřehledné a před blížícím se vydáním známek s písmenem B to začíná uživatele poštovních služeb, včetně nás, filatelistů, více zajímat.

   Pokud se jedná o Vaše zjednodušení, pochopil jste to velmi dobře. Jak se s tříděním zásilek a s doručováním vyrovnají pošty a dodejny, to ukáže už nejbližší budoucnost. Vaše poznatky v tomto směru uvítám buď zde nebo také na klubové e-mailové adrese kf0015@centrum.cz.

   Zdravím Vás srdečně,
   Pravoslav Kukačka

    
  • Poštovní známky a dopisnice B nejsou pro všechny filatelisty dostupné. napsal:

   Dobrý den,
   nejvíce vadí termín vydání poštovních známek B . Jsem z vesnice, kde nebude pošta 1.2.2020 otevřena, budu
   muset do Hradce Králové nebo Pardubic, abych měl první den použití na zásilce. Den vydání by měl být zvolen na běžný pracovní den. Dnes 27.1.2020 na poště nevědí kdy nové poštovní známky B dostanou.

    
   • Ivan Leiš napsal:

    Světe div se. Dne 27. 1. 2020, pět dní před vypuknutím dne „D“, jsem na malé skryté poště v Jenštejně (o. Praha – východ) mohl zakoupit nové „provozní poštovní dopisnice s natištěnou písmenovou známkou „B“). Pozitivem je, že Česká pošta s.p. vydala dopisnici s poštovně – historickou tématikou (počštovní uniformy-jízdní posek).

     
 2. Plně souhlasím s panem Z. Hrnčířem.

  Navíc dodávám: Česká pošta jde špatnou cestou. Místo, aby služby zjednodušovala a tím zlepšovala, vnesla do poštovního provozu nelidské zesložitění s výrazným zdražením pro normálního uživatele o dost podstatnou částku bez záruky, že se poštovní provoz zpřesní a zrychlí. A to ještě nevidíme přesně do dalších paragrafů nařízení týkající se dalších forem vyplácení poštovních zásilek. Tam to bude další poštovní lahůdka. Působí to na mne velmi negativně. Vyhodnocení této akce připomínající „úlitbu bohům“ po čase bude tristní. Kéž bych se mýlil. S heslem „něco, ať je to cokoliv, vymyslíme a tím přežijeme“ se v moderním světě žít nedá. Připomíná mi to další kolapsy v našem okolí… Každopádně bude zajímavá reakce uživatelů služeb. Risknou rychlé a dražší doručení anebo nechají zásilky plout bez záruky, kdy budou doručeny?

  Radost z toho máme my sběratelé. Tímto rozhodnutí se oživil sběratelský radius o zcela jistě zajímavé celistvosti ošperkované novou kategorií poštovní známky („B“) a další nálepkou (D+1). A co další celistvosti nevyplacené poštovní známkou (např. výplatním otiskem či dalšími formami). Co na nás z poštovního provozu vyplave? Tak aspoň nějaká radost.

  Každopádně díky Slávkovi Kukačkovi, že si dal velkou práci a vytvořil jasného průvodce touto změnou.

   
 3. Pravoslav Kukačka napsal:

  Vážený kolego,

  také Vám bych rád poděkoval za komentář k mému příspěvku na klubových webových stránkách. Je nepochybné, že popisovaným ne zcela populárním opatřením České pošty vzniknou filatelisticky zajímavé celistvosti. Jak bude pošta doručování zvládat v nových režimech, to ukáže již nejbližší budoucnost.

  Pokud jde o Vámi zmíněný dotaz k zásilkám s výplatními otisky a k dalším zásilkám, tak mohu odpovědět, že nový prioritní a ekonomický režim (včetně vyznačení D+1) platí jak pro obyčejné psaní (základní ceny) a doporučené psaní (základní ceny), tak i při použítí Zákaznické karty ČP a též pro uživatele výplatních strojů, při úhradě cen Kreditem nebo pro zákazníky Hybridní pošty. Platí též pro Firemní psaní a Firemní psaní – doporučeně. V ceníku České pošty, účinném od 1.2.2020, je potřeba detailně pracovat nejen se stranami 5 a 6, ale také se stranou 7.

  Budu rád, jestli budeme moci pohovořit o Vašich dalších poznatcích na klubových schůzkách nebo uvítám Vaše zprávy na klubové e-mailové adrese kf0015@centrum.cz

  Zdraví
  Slávek Kukačka

   
 4. Otazníky napsal:

  Heslo „dnes podáte, zítra dodáme“ naše drahá Česká pošta již nějak čas nevystavuje na odiv. Často to tedy vyšlo, ale mnohdy také né. Jak ale vyřeší problém, když to u zásilky „prioritní“ nestihne? To nutně a již z podstaty fungování v určitém procentu případů musí nastat. To budeme službu reklamovat a rozdíl nám vrátí a nebo jak ? Další, tedy doufám rozmyšlená, záležitost je třídění zásilek. Zatím se mi to jeví jako mechanizací nezvládnutelné, tedy pokud se nepletu tak zaměstnancům práce neubude, spíše naopak. V neposlední řadě je tu otázka pochůzek,to budou jeden den nosit všechno, druhý něco a nebo někam půjdou vůbec jen obden ? Nějak mi zde uniká vyčíslení nějaké úspory. No ale jistě lze také naložit doručovatelům více práce a zvětšit obvody. Předpokládám, že časem se to překlopí k „překvapivému“ zjištění, že o ekonomický režim není dostatečný zájem. zruší se a zůstane jen ta Prioritní cena. JP..

   
 5. Skryte zdrazovani napsal:

  Pri dukladnem prostudovani ceniku zjistite, ze se nejedna a zavedeni nejake nove sluzby, ale o dalsi skryte zdrazeni. Vsechno se zdrazi (viz dale). Ta „nova sluzba“ ne ve skutecnosti vsude dusledne oznacovana jen jako SLEVA (=ekonomicky zpusob doruceni) ze zakladni ceny. Otazka je, jak dlouho sleva zustane a jak se muze pohybovat a kdo o nic rozhoduje (zda CP nebo i MPO a CTU). Treba jednoho dne sleva zmizi a ke zdrazeni vlastne nedojde…

  Sdeleni je pro me jasne – vetsina uzivatelu poda dopis a zaplati 26,- ci nalepi znamku A jako jsou zvykli a dal to nebudou resit (a dopis pujde „ekomonicky“ za plnou cenu). Nekteri mozna pripisou D+1 a budou doufat, ze to dorazi drive (to bych chtel videt). Mimochodem, v soucasnosti neni mozno reklamovat nedoruceni do druheho dne…jen sepsani stiznosti. Tak to asi zustane nadale stejne 🙁

  Vite, jak dlouho trvalo, ze si bezni obcane uvedomili, ze existuje znamka A/E/Z? Roky…a pomohlo az dalsi zvysovani cen z 13,- na 16,-.

  Novy cenik jasne ukazuje, ze je treba „vyzdimat“ urady (posilaji nejvic doporucenych dopisu). V lednu doporucene a cenne dopisy vzrostly o 3,- v kazde vahove kategorii. Nyni opet narustaji vsechny hmotnostni kategorie o dalsi 3,- a navic se temer vsechny doplnkove sluzby zdrazuji – kazda o dalsi 3,- (jen mimo sms a email aviza). A pak je tu jeste jeden figl v te ekonomicke sleve. Sleva 7,- je jen pro doporucene a cenne dopisy, ktere nemaji nejakou z vetsiny doplnkovych sluzeb. Pokud ji maji, sleva je uz pote 2,-!!!!!
  Takze typicky doporuceny dopis do vlastnich rukou byl zdrazen v lednu o 3,-, nyni o dalsi 3,- a navic sluzba VR/VZ take o 3,-. Tj. celkem o 9,-. A kdyz budete chtit takovy dopis ekonomicky, je to jen o 7,- drazsi nez do 1.1.2020…A s dorucenkou opet o dalsi 3,- vice 🙁
  A je otazkou, kolik doporucenych dopisu budou urady zasilat v ekonomickem rezimu. Vetsinu doporucenych dopisu, ktere zasilaji, obsahuji informace, ktere „musi ucastnikovi neprodlene oznamit“. Takze zadne zdrzovani a kazdy dopis cenikove o 9-12,- zdrazit (ve skutecnosti mene, maji hromadne slevy).

  Jo a v ceniku si muzete vsimlout ze se nemalo drazilo i roznaseni volebnich letaku – preci jen letos mozna budou posledni volby s listkama az do domu :-(((

   
 6. Jiří Neumann napsal:

  Malá poznámka pro specialisty. Jak vyplývá z nových „Poštovních podmínek“ (a jejich přílohy č. 1) bude od data 1. února 2020 používána na podací stvrzence (podacím lístku) nová zkratka. V části B) „Označení služby nebo dispozic odesilatele“ je na posledním místě uvedena zkratka „EK“ – doporučená zásilka ekonomicky.
  Tedy při podání doporučeného dopisu v ekonomickém režimu by se tato zkratka měla objevit na podacím lístku… a tedy i zároveň na cenné nálepce APOST. Sběratelé tak do svých specializovaných sbírek (či exponátů) dostanou od s.p. Česká pošta nadílku v podobě nové zkratky.

   
 7. Ivan Leiš napsal:

  Novou zkratku „EK“ jsou povinni uvádět i uživatelé výplatních strojů na interní podací arch u obyčejných zásilek vyplacených výplatním otiskem a doplnit celkový počet odeslaných zásilek. Další stručné aplikované postupy a vysvětlivky v příspěvku „D+1 a výplatní stroje“ na portálu http://www.historiapostalis-etc.cz.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar