Zdeněk Řehoř – vášnivý filatelista


Vášnivý filatelista Zdeněk Řehoř v pořadu České televize


Ve dnech 12. – 16.11.2013 uvedla Česká televize na svém prvním kanálu celkem třikrát svůj pořad Příběhy slavných, který byl věnován herci Zdeňku Řehořovi (30.8.1920 – 7.11.1996), vynikajícímu divadelnímu, filmovému a televiznímu umělci a vášnivému filatelistovi. Námět a režie: Radka Lokajová. Stopáž: 52 min.

Ti, kteří tento zajímavý pořad zmeškali, si jej mohou pustit z portálu www.ceskatelevize.cz, v sekci  VIDEOARCHIV, název: Příběhy slavných – Zdeněk Řehoř/Slušňák mu sluší. V pořadu na Zdeňka Řehoře – filatelistu vzpomíná krátce i František Beneš (stopáž 35′ 36″).


Tento nenápadný a skromný umělec vysokých kvalit byl společně s dalšími z Divadla na Vinohradech členem našehoREHOR_02 klubu filatelistů 00-15. Mnozí z nás si jej pamatují ze sedmdesátých a osmdesátých let, když si přicházel pro novinky, a to nejen pro sebe, ale i pro některé další členy činohry, které získal pro náš společný koníček. Měli jsme tu čest poznat i jeho dceru Janu Řehořovou, která k nám někdy zaskočila pro novinky za tatínka.

V roce 1976 se v rozhovoru pro časopis Filatelie vyznal ze své vášně takto (interview s Jaromírem Šmídem):

„Před časem jsem si vypisoval známky (pozn. aut: z katalogu Zumstein) s portréty dramatiků a herců, hledal všechno, co nějak s divadlem souvisí. Je toho dost, ale zase ne tolik, aby se to nedalo sehnat. A tak řadím známky vedle obálek prvního dne, přidávám příležitostná razítka a vidíte, právě nedávno jsem sehnal Vojanovou podobiznu s podpisem, a tak si  ji zařadím k naší známce s jeho portrétem od Karla Svolinského“.

Před výstavními rámy - Řehoř, Kolář„Přiznám se, že mi (pozn. aut: filatelie) přirostla k srdci. I lidé kolem filatelie jsou docela zajímaví. Já si taky dělím filatelisty, jak už to kdysi udělal František Langer ve svých povídkách, na dvě grupy. Ti první vás klidně ošidí, i když jste jejich dobrý známý, dáte-li se. Ti druzí s vámi hrají fair play. To jsou ti, co mají filatelii skutečně rádi jako ten pan Ignác Král … muž s velkým a poctivým filatelistickým srdcem, z Langrovy povídky Hajdarábád letecká pošta …“.

Až si tento pořad pustíte či budete sledovat filmy a televizní inscenace, kde Zdeněk Řehoř hrál, připomeňte si, že byl nejen výborný herec (jeho role Krakonošův hajný, tatínek z Takové normální rodinky a další a další), vzpomeňte si, že trávil nad alby známek a dalších objektů filatelistické vášně drahně času …

Pokud máte zájem dozvědět se o této osobnosti více, vřele doporučuji tyto další zdroje:

• rozkvetlekonvalinky.estranky.cz

• wikipedia.org

• www.csfd.cz

• www.stamps.cz

• www.osobnosti.cz

Autor: Ivan Leiš