Category Archives: Videoreportáže

Pozvání ke sledování televizní premiéry filmu Vladimír Suchánek – Krásná neznámá


 

Pořady (a fórum) s filatelistickou tématikou


Přítel Jindra Šimůnek, kterému pomáhám s digitalizací poštovně historických tiskovin, v návaznosti na příspěvek o videích a filmech s filatelistickou tématikou přispěl svou velkou troškou do mlýna. Upozornil nás na televizní inscenaci a dokument, jakož i na zajímavý filatelistický portál obsahující řadu odkazů na filatelistické články:

  1. Inscenace TREZOR (1989) o filatelistické loupeži (cca 69 „) – zde

  2. Dokument „Hádanky domů života (židovské hřbitovy)“ – část je věnována i významnému filatelistovi Harry Hahnovi, jehož exponáty můžeme studovat  zde.. Dokument najdete zde

  3. řada odkazů na videa, tištěné články atd. (odkaz nejdete zde)

Jindrovi Šimůnkovi děkuji za upozornění a doplňky původních zdrojů s filatelistickou tématikou. Uživatelům přeji příjemné brouzdání.

Autor: I. Leiš


 

Filatelie na videu a filmu


Výběrové přehledy zajímavých filatelistických videí a filmů


 

Spanilá jízda poštovního vozu – 1.část 2014


Poštovní vůz vlakové pošty bude přístupný veřejnosti v rámci Brněnské muzejní noci,

17. května 18:00 – 24:00 hod.

na 1. nástupišti brněnského hl.n. (bývalá poštovní kolej)

Další informace najdete na webu vozu, případně na http://www.vlakova-posta.cz

 

Filmové šoty o poštovním provozu


Na veřejných internetových zdrojích lze najít několik zajímavých filmových šotů, které přibližují poštovní provoz. Filmové šoty zájemcům ukazují poštovní provoz za protektorátu („Doručování zásilek protektorátní poštou“ nebo „Telegrafičtí učni za protektorátu – 1940“) anebo novější doby např. z oblasti zaniklých vlakových pošt (např. „Obsluha pardubické pošty v noci – Pardubice hl.n.“ anebo obdobný film „Olomouc hl.n. – vlakové pošty“). Všechny uvedené šoty mají původní edukativní význam o době či o činnostech, které již dávno zanikly.

Autor: Ivan Leiš


 

Jede poštovský pán


Pod tímto názvem odvysílala zpravodajská televizní stanice ČT 24 v rámci svého publicistického cyklu „HISTORIE.CS“ v sobotu 25.1.2014 ve večerních hodinách pořad o dějinách pošty a její úloze ve světě, ale i na našem území. Téměř v hodinovém pásmu (stopáž 52 min.) nám tři renomovaní historici zabývající se touto problematikou Jan Galuška, bývalý ředitel Poštovního muzea, Jan Kramář historik stejné instituce a Milan Hlavačka, historik z Filosofické fakulty UK a Historického ústavu UK nás přehledně, srozumitelně a místy i zábavně seznámili se vznikem pošty, jejím rozvojem, zajímavostmi z poštovního provozu a zamyšlením nad budoucností pošty v podmínkách dnešní elektronické doby.

 

ČT 24 – pořad „O poště v minutosti“


Poštovní muzeum vás zve na zajímavý TV pořad,

který uvede ČT tuto sobotu 25.1.2014 od 21:00 hod. na programu ČT 24

v cyklu publicistického pořadu Historie.cs, díl „O poště v minulosti“.


 
Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar