Beseda s Ing. Ludmilou Holou a akad. malířem Karlem Zemanem 2.11.2017


Ve čtvrtek 2.11.2017 se v rámci naší klubové schůzky uskuteční beseda s Ing. Ludmilou Holou a akad. malířem Karlem Zemanem na téma „Zrod známky s portrétem prof. Holého“. Bude se jednat o třetí akci 38. cyklu přednášek o poštovní historii a současnosti.


Poštovní známka s portrétem Prof. RNDr. Antonína Holého, DrSc., dr. h. c. mult. (1936 – 2012) byla vydána v září 2016 u příležitosti 80. výročí jeho narození. Antonín Holý byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu „B“ či oparů. Po studiích se stal vědeckým pracovníkem Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV; v letech 1994 až 2002 vykonával funkci ředitele ústavu. Prof. Holý za svůj plodný vědecký život zpracoval přes 600 vědeckých publikací a článků. Je autorem či spoluautorem 60 českých i zahraničních patentů. Řadil se tak do „Nobelovské“ kategorie a jeho nominace na toto ocenění byla několikrát zvažována.


Manželka Prof. Holého Ing. Ludmila Holá (* 1936), kterou uvítáme na besedě v klubovém prostředí, je inženýrkou potravinářské chemie (VŠCHT), takže měla vhled do manželovy profese. S Antonínem Holým se poznala na gymnáziu v Karlíně a od té doby byli spolu prakticky 60 let. Vždy jej podporovala; oba měli stejné názory a záliby (hlavně hory, cestování a také filatelii). Z jeho vědeckých úspěchů měla a má samozřejmě radost, i když to přinášelo a přináší i určité starosti a povinnosti. Paní inženýrka je členkou našeho Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha. Když se Ing. Holá dozvěděla o připravovaném vydání poštovní příležitostné známky, připomínající jejího chotě, aktivně se podílela na splnění tohoto záměru, zejména spoluprací a radami autorovi výtvarného návrhu známky akad. malíři Karlovi Zemanovi.

Druhým besedujícím tedy nebude nikdo jiný nežli akad. malíř Karel Zeman, který se se ctí zhostil výtvarných návrhů jak známky, tak motivů pro FDC. Karel Zeman (* 1949) je malíř, grafik, medailér a rytec. Vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně, poté nastoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do Prahy. Jeho dílo je obdivuhodné nejen svým rozsahem. Ať už se jedná o poštovní známky, knižní ilustrace, rytiny nebo medaile, jeho práce vždy poutají dokonalým zpracováním, v němž se snoubí krása s duchaplností. Je členem Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR. My, filatelisté, známe Karla Zemana jako autora dvacítky českých poštovních známek s architektonickými a historickými motivy a portréty.

Pravidelné náplni klubového odpoledne v Domě Portus (Život 90, z.ú.), v Praze 1, ulice Karoliny Světlé 18 (roh s ulicí Betlémskou, mapka zde) bude již od 15:30 hod. předcházet autogramiáda mistra Zemana v prostorách kavárničky, klubová schůzka s výdejem novinek poštovních známek začne v sále „Dřevák“ jako obvykle od 16.00 hod., před besedou uvítáme tajemníka Svazu českých filatelistů Ing. Julia Cacku, který předá třem našim členům p. Jiřímu Kratochvílovi, Ing. Jiřímu Marko a p. Janu Všetečkovi svazová ocenění, udělená předsednictvem SČF, a beseda v rámci přednáškového cyklu s promítáním fotografií a skenů bude zahájena v 16:30 hod.

Autor příspěvku: Pravoslav Kukačka


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nová emise známek - 12.6.2024
This is default text for notification bar