Dnešek na poště Praha 012 Hrad z pohledu filatelisty (aktualizace)


Aktualizace 11.3.2023


Velmi nás těší zájem návštěvníků našeho klubového webu o tento příspěvek, což nám dokládá statistika přístupů na web a počet přístupů přes tuto konkrétní adresu. Jistě to souvisí se službou rozesílání tzv. novinek z webu, ke které je přihlášeno přes 200 odběratelů. Snažíme se přinášet aktuální informace ze široké škály pohledů na filatelii a poštovní provoz a historii a občas se stává, že naše včasné sdělení je zakrátko překonáno určitou změnou, která si vyžaduje aktualizaci toho kterého příspěvku.

A tak nyní přistupujeme k jisté opravě našeho příspěvku z čtvrtečního večera (9.3.2023), který se týkal příležitostného razítka na poště Praha 012 Hrad a tam zahájeného prodeje tiskového listu – sedmibloku s přítisky Pražský hrad II. s označením V0000000370. Ten ve skutečnosti není reprintem tiskového listu V0000000355 „Pražský hrad“, vydaného 3.8.2022, jak se původně jevilo z nedostatečné úpravy webové stránky České pošty.

Ta stránka doznala během čtvrtečního odpoledne další úpravy, bohužel také nepřesné a zavádějící. Teprve včera, v pátek 10.3. po mém telefonickém hovoru s pracovnicemi odd. Známkové tvorby České pošty došlo k opravě na uvedené stránce a u první položky s tiskovým listem V0000000355 byl opět umístěn správný obrázek.

Z toho jasně vidíme, že tiskové listy ze dne 3.8.2022 a 9.3.2023 mají přítisky na kupónech odlišné. Během uvedeného telefonického hovoru mi také byl jasně potvrzen náklad nového tiskového listu 600 kusů.

Pravoslav Kukačka


Aktualizace 9.3.2023


Příležitostné razítko ke dnešní inauguraci prezidenta Petra Pavla přivedlo na „hradní“ poštu Praha 012 spoustu zájemců. Už před otevřením pošty se před jejími dveřmi vytvořila fronta přibližně 20 lidí a další pak průběžně přicházeli a čekání vyžadovalo jistou dávku trpělivosti. Dvě poštovní přepážky byly maximálně vytížené, a to nejen s požadavky na razítkování, ale i s vysvětlováním, co je možno si k tomu koupit a jak s tím naložit, neboť velká část požadavků byla od naprosto nepřipravené veřejnosti, když někteří zákazníci sice chtěli příležitostné razítko, ale vůbec neměli ponětí, jak se na to měli připravit, a teprve zde si kupovali známky, pohlednice a obálky a na místě připravovali své věci k ražení.

Přepážky byly mezitím obklopeny již šťastnějšími klienty, kteří už jen čekali na orazítkované věci (pokud nebyly odesílány), neboť pracovník v zázemí pošty se měl co ohánět, aby vše kvalitně orazil, nechal oschnout barvu a přistupoval k dalším kusům i hromádkám dopisů a pohlednic, přinášeným od přepážek. Otisky razítek jsou velmi hezké a podle mého názoru zdařilé (na připojeném obrázku). Menším problémem může být detail otisku jemného motivu prezidentské standarty s velkým znakem České republiky. Kolektiv pošty pod vedením paní Jany Čihovské si zaslouží velkou pochvalu. Tento den všichni pracovali naplno od rána do večera, aby také stihli vyřídit požadavky již předem došlé poštou.


Velkým překvapením zejména pro přítomné filatelisty byl prodej tiskového listu Pražský hrad II se známkami Emil Filla s písmenem B (na dalším obrázku). Jedná se o tzv. upravený tiskový list (UTL) – sedmiblok s pořadovým číslem V0000000370, o jehož vydání, resp. prodeji informovala Česká pošta na svém webu, resp. na stránce Regionální přítisky České pošty (najdete ji na této adrese) až dnes. Jde o čtvrtou položku na této stránce.

Na kupónech tohoto bloku jsou různé motivy s tématikou Pražského hradu a jedná se tak vlastně o reprint již vyprodaného tiskového listu, který je na uvedené webové stránce pod první položkou, kdy šlo o vydání ze dne 3.8.2022 – UTL s pořadovým číslem V0000000355 (u této položky je nyní nesprávný obrázek s novým UTL). Sběratelé těchto tiskových listů mají šanci si tuto novinku opatřit, neboť náklad měl být údajně 600 kusů.

Kromě aktuální mimořádné události v životě České republiky tak dnešek na Pražském hradě přinesl filatelistům i širší veřejnosti další zážitky a sběratelské i památkové zajímavosti.

Pravoslav Kukačka


 

2 Responses to Dnešek na poště Praha 012 Hrad z pohledu filatelisty (aktualizace)

 1. ovismusimos napsal:

  Dobrý den, úplně jsem nepochopil tu část se správným/nesprávným obrázkem k „V“ přítisku. Jsou tam na stránce dva přítiskové listy, každý jiný a tak byly i v prodeji, šlo přeci o dva různé TL, nikoliv o reprint nebo dotisk.

   
  • webmaster napsal:

   Dobrý den, včera byly na stránkách České pošty u poř. č. 1 a 4 stejné obrázky (V0000000370). Pravděpodobně to dnes zjistili a obrázky upravili. Jiří Marko

    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Regionální přítisk České pošty – Ostrava II - 15.4.2024 (pondělí)
This is default text for notification bar