FEPA a odborné semináře


Federace evropských svazů (FEPA – Federation of European Philatelic Associations) je evropskou institucí, která sdružujeJosé Ramón Moreno evropské filatelistické svazy (fepanews.com). Myšlenka založit tuto organizaci vznikla během Mezinárodní výstavy Hafnia v Kodani v říjnu 1987. Federace byla založena o dva roky později jak přidružená organizace FIPu v roce 1989, kdy u jejího zrodu v Kodani  stálo 19 zemí včetně Československa a tři organizace FIP/FIAF/FIAP. FEPA vydává dvakrát ročně časopis FEPA News od roku 2002. Současným zástupcem České republiky je Ing. Vít Vaníček. Již 7. prezidentem  FEPA je Španěl José Ramón Moreno.

FEPA zaštiťuje i odborné semináře pro porotce věnované sběratelským filatelistickým oborům. Letos se takový seminář věnovaný poštovní historii (a tematické filatelii) bude konat ve dnech 10. – 12. října 2014 v hotelu Estrel v Berlíně. Pozváni jsou porotci všech členských zemí FEPA na národní úrovni či na úrovni FEPA/FIP. Organizátorem je Německá HOTEL_ESTRELfilatelistická federace (Bund Deutscher Philatelisten eV – zodpovědná osoba Thomas Hoepfner). Detailní program a podmínky účasti budou oznámeny později.

V minulosti se konaly odborné semináře např. v Budapešti (2012, 2013), které se též věnovaly poštovní historii (přednášející lektor Kurt Kimmel ze Švýcarska s přednáškou Hodnotící kritéria pro poštovně historické exponáty). Přednáška byla doplněna praktickým cvičením v malých skupinách před exponáty.  Účastníci též navštívili Poštovní muzeum v Budapešti.

Zájemci o vystavování exponátů poštovně historické třídy jistě přivítají výstupy z nadcházejícího semináře v letošním roce.

Autor: Ivan Leiš


 

1 Responses to FEPA a odborné semináře

  1. Vlasta Tauchenová napsal:

    V poslední době nejen FEPA, ale i národní, regionální a místní filatelistické svazy a spolky se záslužně věnují vzdělávání na úseku specializovaných oborů, poštovní historie a poštovní současnosti dost velkou a ve srovnání s minulostí nebývalou pozornost. Kromě zmíněné aktivity FEPA lze zmínit například i pořádání semináře moderní filatelie v Rakousku, který za několik dní (4. 4. – 6. 4. 2014) uspořádá Svaz rakouských filatelistických spolků (Verband Österreichischer Philatelistenvereine) a její sekce obecné filatelie v Mondsee (Landhotel Eichingerbauer). Kromě poštovní historie se účastníci vysloví i k poštovním známkám a k filatelii po roce 1900.
    Doufám, že proslovené přednášky a diskusní přednášky budou zveřejněny na veřejných webech.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Slavnosti pětilisté růže - Český Krumlov 1 - 21.6. - 22.6.2024
This is default text for notification bar