Hlavní pošta v Jindřišské v pořadu ČT „Z metropole“


V sobotu 6.12.2014 Česká televize odvysílala pořad „Z metropole“ redaktora Petra Sojky, v němž jsme mohli zhlédnout již 26. pokračování „Tajemství pražských dvorků“. Tentokrát nás kamery zavedly do budovy Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze, a to do jejích hlavních částí – Velkého dvora, Malého dvora (dnes zasklená dvorana poštovních služeb) a na ochoz v 1. patře, který na dobových fotografiích přibližuje historii pražské pošty a jejích osobnosti.

Průvodci v krátkém šotu nám byli Jiří Kratochvíl, náš člen a znalec pražských pošt, Jan Kramář z Poštovního muzea vPamětní deska autorů výzdoby Praze, Petr Vlk, zaměstnanec pošty, Jiří Kotalík, rektor AVU, Jaroslav Šrámek, Detail výzdobypřepážkový pracovník a Marta Salicharová, mluvčí České pošty. Z jejich vstupů jsme se dozvěděli řadu zajímavostí, známých i neznámých. České televizi patří dík za zařazení obrazu i slova o jedné z nejvýznamnějších poštovních budov v Česku. Věřím, že časem se dočkáme i delšího filmu, zejména o pozoruhodné vnitřní ornamentální výzdobě a o osobách, kteří se ji zhostili (jsou zvěčněni v levém rohu proti přepážkám vedle kulatého schodiště do 1. patra.

Našim čtenářům připomínáme, že jsme před několika týdny otiskli na našich stránkách příspěvek o budově Hlavní pošty v Jindřišské, který obsahoval kroniku hlavních událostí v životě tohoto místa, kde pošta stojí a o budově samotné včetně podrobnější zmínky o K. V. Maškovi, profesoru dekorativního malířství. K. V. Mašek měl hlavní zásluhu na vnitřní výzdobě. Řada čtenářů reagovala na tento příspěvek a doplnila jej o další fakta (např. o architektu a staviteli budovy).

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar